LUCETAM

Wskazania LUCETAM

LUCETAM jest preparatem wskazanym podczas leczenia zaburzeń procesów poznawczych w zespołach otępiennych jednak bez choroby Alzheimera, leczenia mioklonii pochodzenia korowego oraz leczenia zawrotów głowy wywołanych zaburzeniami ośrodkowymi lub obwodowymi. W przypadku dzieci przeznaczony jest do leczenia dysleksji łącznie z terapią logopedyczną oraz leczenia zawrotów głowy wyjaśnianych zaburzeniami ośrodkowymi bądź obwodowymi.

Działanie LUCETAM

LUCETAM należy do grupy leków nootropowych. Jego działanie polega głównie na korzystnym oddziaływaniu na procesy poznawcze do których należy pamięć, koncentracja, świadomość. Ponadto piracetam normalizuje błony komórkowe, intensyfikuje proces przewodzenia przez komórki nerwowe, co ma miejsce głównie dzięki modulowaniu gęstości i czynności receptorów za synapsą. Co więcej wpływa ograniczająco na zlepianie się trombocytów, zwiększa elastyczność czerwonych krwinek, ograniczając jednocześnie ich przyleganie do ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo blokuje skurcze naczyń krwionośnych. Po zażyciu doustnym piracetam w stosunkowo szybkim tempie i prawie w pełnej postaci przenika z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie we krwi leku obserwuje się upływie blisko 30-60 minut od momentu zastosowania na czczo. Obecność pokarmu nie wpływa na wchłanianie. Rozkład piracetamu nie odbywa się w organizmie, a wydalany jest głównie dzięki aktywności nerek.

Dawkowanie LUCETAM

– preparat przeznaczony do stosowania doustnego
– dawkę ustala lekarz dostosowując ją do wieku pacjenta i odczuwanych dolegliwości
DOROŚLI:
– przy zaburzeniach procesów poznawczych- dawka początkowa 4,8 g/24h, po kilku tygodniach zmniejszyć do 2,4 g/24h, podzielona na 2-3 dawki
– przy mioklonii pochodzenia korowego – dawka początkowa 7,2 g/24h aż do dawki najwyższej 24 g/24 h, podzielona na 2-3 dawki
DZIECI (8-13 lat):
– zalecana dawka wynosi 3,2g/24h, przyjmowane w dwóch dawkach
– przy leczeniu zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego i obwodowego – dawka początkowa 2,4 g/24h w 3 dawkach.
 

Przeciwwskazania LUCETAM

– często pojawia się hiperkinezja, wzrost wagi, drażliwość
– niezbyt często obserwuje się uczucie ospałości, chorobę afektywną jednobiegunową, niedobór lub brak siły i wigoru
– co więcej mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, bóle w okolicach nadbrzusza czy jamy brzusznej, luźny stolec, mdłości, torsje, bezład ruchowy, problemy z utrzymaniem równowagi, zintensyfikowanie symptomów padaczkowych, problemy ze snem, nadpobudliwość, ataki lęku, halucynacje, amencja, objawy nadwrażliwości, stany zapalne skóry, obrzęk naczynioruchowy, swędzenie, pokrzywka, reakcje przypominające anafilaksję.