LETIZEN

Wskazania LETIZEN

LETIZEN jest lekiem przeznaczonym do zwalczania objawów uczuleniowych stanów zapalnych błony śluzowej nosa o charakterze przewlekłym lub sezonowym, alergicznych stanów zapalnych spojówek i całorocznej pokrzywki idiopatycznej. Stosowany także w celach profilaktycznych.

Działanie LETIZEN

LETIZEN jest lekiem o działaniu przeciwhistaminowym. Jego właściwości mają charakter mocny i wybiórczy w stosunku do obwodowego receptora histaminowego H1. Zatrzymuje początkowy etap reakcji uczuleniowej, która jest zależna od histaminy. Cetryzyna stosunkowo w szybkim tempie przenika z przewodu pokarmowego, obecność pożywienia wydłuża wchłanianie. Najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie około 1 godziny od momentu zażycia. Wydalanie leku ma miejsce przede wszystkim z moczem.

Dawkowanie LETIZEN

– preparat do stosowania doustnego,
– w przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia zaleca się dawkę wynoszącą 1 tabl./24h
– w przypadku dzieci w wieku 6-12 lat o wadze mniejszej niż 30 kg stosuje się 0,5 tabl./24h, przy wadze większej niż 30 kg stosuje się 0,5 tabl. x 2/24h.
 

Przeciwwskazania LETIZEN

– przeważnie skutki uboczne się nie pojawiają
– mogą pojawić się symptomy, które jednak nie są bardzo nasilone, a poza tym dość szybko ustępują. Należą do nich bóle i zawroty głowy, przesuszenie błony śluzowej jamy ustnej, senność zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, nadpobudliwość, niewielkie problemy jelitowo-żołądkowe, dolegliwości brzuszne, reakcje uczuleniowe, stany zapalne śluzówki nosa