FOSAMAX

  • Postać: 10 mg x 28 tabl., 70 mg x 4 tabl.
  • Rodzaj: Lek
  • Kategoria: nogi Układ kostny

Wskazania FOSAMAX

FOSAMAX w postaci tabl. 10 mg jest preparatem przeznaczonym dla osób zmagających się z osteoporozą: u mężczyzn i kobiet (po menopauzie) jako środek zapobiegawczy złamaniom, u grupy kobiet będącej po menopauzie, która w wyniku długiej kuracji glikokortykosteroidami zachorowała na osteoporozę. FOSAMAX w postaci tabl. 40 mg przeznaczony do leczenia osteoporozy po klimakterium jako sposób ograniczania prawdopodobieństwa pojawienia się złamań kręgów i kości udowej.

Działanie FOSAMAX

FOSAMAX ze względu na to, że zawiera kwas alendronowy, posiada właściwość łączenia się z hydroksyapantami kości. Ponadto zatrzymuje aktywność komórek, które powodują wchłanianie zwrotne tkanki kostnej, co w niewielkim stopniu oddziałuje na procesy kościotwórcze. Dzięki przyjmowaniu leku u kobiet będących po menopauzie ryzyko złamań spada, co jest rezultatem zwiększenia masy, wytrzymałości i gęstości kości. Efekty leczenia pojawiają się po upływie blisko 3 tygodni od momentu rozpoczęcia kuracji FOSAMAX. Wydalanie leku odbywa się przede wszystkim z moczem.

Dawkowanie FOSAMAX

– preparat przeznaczony do stosowania doustnego
– zaleca się zażywanie dawki 10mg x 1/24h albo 70 mg x 1/7 dni, rano – przynajmniej 30 minut przed spożyciem pokarmu lub napoju. W ciągu 30 minut nie należy po zastosowaniu kłaść się spać.
Nie używać leku w przypadku nadwrażliwości na alendronian lub inne składniki preparatu. Nie zaleca się też stosowania w przypadku ciąży i podczas karmienia piersią.
 

Przeciwwskazania FOSAMAX

– do najczęściej obserwowanych należą: bóle różnego rodzaju (głównie brzucha i mięśniowo kostne) oraz dyspepsja.
– rzadziej pojawiają się problemy z wypróżnieniem (zaparcia, biegunki), wrzody na przełyku, problemy z połykaniem, wysypka, reakcje uczuleniowe skóry i inne