EXBOL

Wskazania EXBOL

EXBOL to preparat przeciwbólowy zalecany w przypadku dolegliwości bólowych utrzymujących się przez długi czas, o przeciętnym i znacznym nasileniu oraz różnej etiologii.

Działanie EXBOL

EXBOL należy do kategorii opioidowych preparatów przeciwbólowych, wykazujących działanie ośrodkowe. Jest niewybiórczym agonistą receptorów opioidowych. Poza tym jego działanie przeciwbólowe intensyfikują inne jego właściwości, takie jak zablokowanie wychwytu zwrotnego noraepinefryny i wspomaganie produkcji serotoniny. Przy stosowaniu dawek terapeutycznych nie powinien wystąpić efekt depresyjny wobec układu oddechowego oraz zaburzenia ruchów motorycznych układu pokarmowego. W niewielkim stopniu oddziałuje na układ krwionośny i wykazuje właściwości przeciwkaszlowe. Lek dzięki zawartości paracetamolu wykazuje właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, co odbywa się w wyniku zatrzymywania czynności cyklooksygenazy prostlaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym.

Dawkowanie EXBOL

– preparat przeznaczony do stosowania doustnego
– dokładną dawkę i sposób podawania leku ustala lekarz
– zazwyczaj zaleca się przyjmowanie u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia jako dawkę początkową – 2 tabl., jednak nie więcej niż 8 tabl./24h.
 

Przeciwwskazania EXBOL

– bardzo często obserwuje się mdłości, zawroty głowy
– często pojawiają się torsje, zaparcia, nadpotliwość, przesuszenie śluzówki jamy ustnej, ból głowy, amencja
– rzadko występuje efekt w postaci osłabienia siły mięśni szkieletowych, zaburzenia apetytu, problemy podczas mikcji
– preparat może spowodować uzależnienie i co się z tym wiąże, po zaprzestaniu leczenia nim mogą wystąpić symptomy charakterystyczne dla zespołu abstynencyjnego