CATAFLAM

Wskazania CATAFLAM

Zalecany do krótkotrwałej kuracji, przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatyzmie oraz dolegliwościach związanych z naciągnięciem mięśni, pourazowych i zapalnych dolegliwości stawowych, bolesnej menstruacji i atakach migrenowych (łącznie z aurą lub bez). Stosowany także wspomagająco przy ostrych zakażeniach uszu, nosa i gardła.

Działanie CATAFLAM

CATAFLAM jest preparatem łączącym właściwości niesteroidowych leków przeciwzapalnych z właściwościami przeciwbólowymi. Ponadto działa zwalczając stany zapalne oraz obniżając temperaturę ciała. Diklofenak zatrzymuje czynność cyklooksygenazy prostaglandynowej oraz zmniejsza zdolność zlepiania się trombocytów. Po zażyciu doustnym stosunkowo dobrze przenika z przewodu pokarmowego. Najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie blisko 20-60 minut od momentu zastosowania leku. Obecność pokarmu nie wpływa na poziom wchłanialności leku, tylko na szybkość przebiegu tego procesu. Rozkład leku odbywa się w wątrobie. Wydalanie preparatu ma miejsce głównie (60%) dzięki aktywności nerek.

Dawkowanie CATAFLAM

– preparat przeznaczony do stosowania doustnego, najlepiej przed posiłkiem
– zaleca się dawkę 2-3 tabl./24h u osób dorosłych, a w przypadku młodzieży powyżej 14 roku życia 1-2tabl./24h; lek należy przyjmować w 2-3 dawkach .
 

Przeciwwskazania CATAFLAM

– w wyniku stosowania leku mogą wystąpić zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego w postaci dolegliwości jelitowo-żołądkowych, stanów zapalnych śluzówki żołądka/dwunastnicy, zapaleń przełyku, mdłości, bólu brzucha, luźnego stolca zwykle o charakterze przejściowym, zaparć,
– obserwuje się też ból i zawroty głowy, zatrzymywanie sodu, objawy nadwrażliwości skórnej, skurcze oskrzeli, białko w moczu, oliguria, zaburzenia w czynnościach nerek (martwica brodawek nerkowych, zespół nerczycowy i inne), wzrost aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi.