CALCIPIRYNA

Wskazania CALCIPIRYNA

CALCIPIRYNA jest lekiem przeznaczonym do zwalczania podwyższonej temperatury ciała, symptomów przeziębienia oraz złagodzenia bólów o nasileniu zarówno niewielkim jak i umiarkowanym.

Działanie CALCIPIRYNA

Kwas acetylosalicylowy w sposób nieodwracalny oddziałuje hamująco na cykloksygenazę, enzym który wywołuje syntezę prostaglandyn z kwasu arachidonowego. Dzięki temu ma miejsce działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Najbardziej istotną reakcją tego kwasu jest uniemożliwianie syntezy trombosanu A2, substancji która przyczynia się do większej agregacji płytek krwi oraz kurczącego naczynia. Inhibicja kwasu acetylosalicylowego na cykloksygenazę prowadzi do tego, że ograniczeniu ulega łatwość zlepiania się płytek krwi.
Preparat wydalany przede wszystkim dzięki aktywności nerek.
 

Dawkowanie CALCIPIRYNA

– preparat do stosowania doustnego, po posiłku (tabl. popijać wodą)
– w przypadku dorosłych doraźnie zaleca się 1-2tabl.;
– przy gorączce reumatycznej na początku leczenia zaleca się nawet do 5-6 g/24h (przyjmowane w 6-8 dawkach)
– przy reumatyzmie zaleca się 1,5-2g/24h (przyjmowane w 4 dawkach)
Nie stosować w przypadku osób nadwrażliwych na składniki preparatu.
 

Przeciwwskazania CALCIPIRYNA

– mogą wystąpić nadpotliwość, szum w uszach, torsje, mdłości, zmiany skórne, krwawienie z przewodu pokarmowego, nasilenie lub reemisja choroby wrzodowej, problemy z krzepnięciem krwi, zwiększenie krwawienia miesiączkowego, nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy – astma oskrzelowa
– podczas dłuższego stosowania mogą pojawić się przyśpieszony oddech, problemy z utrzymaniem równowagi kwasowo-zasadowej, kamica moczowa, nadpobudliwość, zamroczenie, halucynacje, drgawki.