ASCODAN

Wskazania ASCODAN

ASCODAN jest lekiem przeznaczonym do zwalczania podwyższonej temperatury ciała, symptomów przeziębienia oraz złagodzenia bólów różnego pochodzenia. Ponadto stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych charakteryzujących się między innymi suchym, męczącym kaszlem.

Działanie ASCODAN

Kwas acetylosalicylowy w sposób nieodwracalny oddziałuje hamująco na cykloksygenazę, enzym który wywołuje syntezę prostaglandyn z kwasu arachidonowego. Dzięki temu ma miejsce działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Najbardziej istotną reakcją tego kwasu jest uniemożliwianie syntezy trombosanu A2, substancji która przyczynia się do większej agregacji płytek krwi oraz kurczącego naczynia. Inhibicja kwasu acetylosalicylowego na cykloksygenazę prowadzi do tego, że ograniczeniu ulega łatwość zlepiania się płytek krwi. Preparat łączy właściwości kwasu acetylosalicylowego z działaniem kodeiny, która przede wszystkim zwalcza kaszel i ból oraz w niewielkim stopniu uspokaja.
Lek przenika stosunkowo szybko i niemalże całkowicie z przewodu pokarmowego, jednak szybkość wchłaniania jest zależna od poziomu pH treści.

Dawkowanie ASCODAN

– preparat do stosowania doustnego
– w przypadku dorosłych zaleca się doraźnie 1-2tabl., przeciętnie 1-2tabl. x 2-3/24h
– nie przyjmować więcej niż 6 tabl./24h

Przeciwwskazania ASCODAN

– mogą wystąpić nadpotliwość, szum w uszach, torsje, mdłości, zmiany skórne, krwawienie z przewodu pokarmowego, nasilenie lub reemisja choroby wrzodowej, problemy z krzepnięciem krwi, zwiększenie krwawienia miesiączkowego, nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy – astma oskrzelowa
– podczas dłuższego stosowania ASCALCIN mogą pojawić się przyśpieszony oddech, problemy z utrzymaniem równowagi kwasowo-zasadowej, kamica moczowa, nadpobudliwość, zamroczenie, halucynacje, drgawki