Zwyrodnienie stawów biodrowych powszechnym problemem seniorów

Seniorzy często miewają problemy z biodrami i trafiają do ortopedów. W wielu przypadkach diagnozowane jest zwyrodnienie stawu biodrowego, co jest charakterystyczną dolegliwością osób starszych.Ukryte przyczyny, bolesny problem

Zwyrodnienie stawów biodrowych rozwija się latami, ale na początku schorzenie nie daje żadnych widocznych objawów. Pacjent może nie zwrócić uwagi na destrukcję poszczególnych elementów stawu w biodrze, a kiedy zaczynają one dawać o sobie znać choroba jest już na takim stadium zaawansowania, że leczenie może polegać wyłącznie na wszczepieniu endoprotezy. Destrukcja może obejmować każdy z elementów stawu biodrowego – chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowe i innych tkanek stanowiących budulec stawu. Zwyrodnienie może postępować w dynamicznym tempie, jeśli na głowie kości udowej oraz na obrzeżach panewki pojawią się wyrośla kostne.

Zwykle zwyrodnienie stawów biodrowych pojawia się po wzmożonej aktywności fizycznej lub w wyniku zmian związanych z wiekiem. Dlatego można mówić o zwyrodnieniu pierwotnym lub wtórnym. Zwyrodnienia pierwotne mogą wynikać z zaburzeń metabolicznych występujących w obrębie chrząstki stawowej. Może też dojść do zmian w składzie płynu stawowego, co powoduje niedostateczne odżywienie chrząstki.

U pacjentów otyłych lub wykonujących ciężką pracę fizyczną wraz z upływem czasu pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe związane z nadmiernym obciążeniem stawu. Przyspieszają je urazy związane z przeciążeniami.
 

Wtórne zwyrodnienie stawów biodrowych wynikać może z:
 

  • zaburzeń metabolicznych,
  • osteoporozy,
  • chorób układowych,
  • wrodzonej dysplazji biodrowej,
  • zniekształcenia głowy kości udowej,
  • dużą różnicą pomiędzy wielkością głowy i panewki kości,
  • zaburzeniami nabytymi w okresie wzrostowo-rozwojowymi,
  • zmianami urazowymi,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów.

Diagnoza i leczenie

Ból kolana, utrudnione poruszanie się w chodzie, niemożność szybkiego wykonywania ruchów to pierwsze objawy zwyrodnienia stawów biodrowych. Wynikają z postępującej destrukcji stawu i tym samym z osłabienia całej kończyny dolnej. Dolegliwości związane centralnie z biodrem pojawiają się znacznie później i występują początkowo w związku z dłuższym chodzeniem lub wysiłkiem fizycznym. Po odpoczynku ustępują, a pacjent bagatelizuje je. Jeśli zwyrodnienie znajduje się już na znacznym etapie zaawansowania, ból biodra pojawia się także podczas wypoczynku – w dzień i w nocy. Zwyczajne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne przestają przynosić ulgę.
 

Diagnoza u ortopedy stawiana jest bardzo szybko. Wybiera on również metodę leczenia, zależną od stopnia zaawansowania choroby, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wczesne wykrycie zwyrodnienia stawu biodrowego pozwala na leczenie zachowawcze, farmakologiczne. U seniorów najczęściej zalecane jest leczenie operacyjne, polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*