Zestaw reanimacyjny – co powinien zawierać?
RedakcjaWypadki zdarzają się codziennie, dlatego służby ratunkowe muszą mieć pod ręką sprzęt, który pomoże im w niesieniu pomocy. Specjalne zestawy reanimacyjne cechują się wysoką niezawodnością, która uzyskiwana jest na bazie wieloletnich testów. Jakie powinny być, a także co muszą one zawierać? Podpowiadamy.

Czym powinien charakteryzować się zestaw reanimacyjny?
Każdy zestaw przeciwwstrząsowy musi być przede wszystkim łatwo dostępny. Wszystkie elementy, które się w nim znajdują powinno się szybko wyjmować. Czas na pomoc jest zawsze ograniczony, dlatego każdy z nich musi być zawsze dostępny pod ręką ratownika. Kolejnym ważnym czynnikiem jest łatwość w utrzymaniu czystości. Priorytetem powinna być bezproblemowa dezynfekcja. Musi być także wykonany z najwyższej jakości materiałów, aby nawet w najtrudniejszych warunkach spełniał swoje zadanie. Wygoda w użytkowaniu i przenoszeniu jest również istotna. Bardzo często do pacjenta trzeba dotrzeć bardzo szybko, a niosąc na ramieniu spory ładunek nie jest to najprostsze zadanie.
Każdy sprzęt reanimacyjny powinien spełniać wymogi unijne, aby mógł być dopuszczony do sprzedaży oraz użytku. Stanowi on podstawę potrzeb personelu medycznego, od którego często zależy, czy osoba poszkodowana wyjdzie z wypadku bez szwanku. Dodatkowo cały zestaw powinien być odpowiednio zabezpieczany. Nie powinny z niego wypadać żadne elementu ekwipunku.
Profesjonalny zestaw reanimacyjny
Zestaw reanimacyjny, aby mógł pełnić swoją funkcję, musi zawierać sprzęt, który pozwala przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, także poza karetką. Muszą być przy tym zachowane wszystkie obowiązujące procedury ratunkowe. Bardzo często używane są torby reanimacyjne z wyposażeniem oraz liczne akcesoria dodatkowe.
Nagłe zatrzymanie układu oddechowego czy zatrzymanie serca może spotkać każdego w różnych sytuacjach. W takich momentach poszkodowanemu towarzyszy także bezdech i utrata świadomości. W takim momencie zestaw do reanimacji umożliwi przepływ krwi do mózgu oraz powrót do prawidłowego funkcjonowania krążenia.
W skład asortymentu sprzętu wchodzą zwykle maski. Ułatwiają one przeprowadzenie akcji ratunkowej za pomocą ust ratownika. Worki samorozprężalne pomagają w tłoczeniu tlenu do płuc poszkodowanego. W zestawach mogą znaleźć się także respiratory, które wspomagają układ oddechowy chorego. Bywają przypadki, że potrzebna jest intubacja. Ona również jest elementem profesjonalnego wyposażenia ratownika medycznego. Wszystko powinno być transportowane w odpowiednich walizkach, aby żaden z elementów nie uległ zniszczeniu.
Dodaj komentarz