Zatrzymanie wody w organizmie – jak się objawia i jak leczyć?

Opuchnięte stopy, dłonie i twarz – to brzmi jak problem z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Skąd się biorą te objawy? Zwykle obrzęki pojawiają się wskutek wypijania niedostatecznej ilości płynów i spożywania nadmiernej ilości soli. Czynnikiem wpływającym na zatrzymywanie wody w organizmie kobiet są również zmiany hormonalne. Jak usuwać nadmiar wody i przeciwdziałać jej zatrzymaniu w organizmie?

Dlaczego potrzebujemy wody?

Ludzkie ciało aż w 70% składa się z wody, łatwo więc wywnioskować, że jest ona człowiekowi absolutnie niezbędna do przeżycia. Woda w organizmie uczestniczy w wielu zachodzących w nim procesach – bierze udział m.in. w procesie przemiany materii, odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, a także przyczynia się do regulowania temperatury ciała. Bez wody człowiek nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 4-7 dni. Odwodnienie stopniowo zaburza równowagę wodno-elektrolitową, upośledza pracę narządów i układów, prowadzi do utraty świadomości, a w efekcie do śmierci.

zatrzymanie wody w organiźmie

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny

Głównymi przyczynami zatrzymywania wody w organizmie jest niewłaściwa dieta, a w szczególności nadmierne spożycie soli, a także przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów. Sól kryje się w wielu produktach spożywczych – głównie w takich przekąskach jak chipsy, orzeszki, paluszki i krakersy, w wysokoprzetworzonej żywności, daniach gotowych i wędlinach. Sól wykazuje zdolność do wiązania wody w przestrzeniach międzykomórkowych, co prowadzi do powstawania opuchlizny. Zatrzymywanie wody w organizmie jest dość powszechne właśnie dlatego, że dieta współczesnego człowieka jest bogata w sód!

Dlaczego picie zbyt małej ilości wody powoduje zatrzymywanie wody w organizmie? Jeśli spożycie wody jest niższe niż zalecane 2 litry, organizm zaczyna powoli magazynować w tkankach całą wodę, którą udało mu się zachować. Jest to rodzaj mechanizmu obronnego – organizm odkłada ją, chroniąc się przed odwodnieniem. Gromadzenie wody w organizmie może być ponadto efektem niedoboru potasu oraz diety ubogiej w białko. Do zatrzymywania wody w organizmie dochodzi także po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu lub w wyniku stosowania niektórych leków (np. kortykosteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antagonistów wapnia). Obrzęki i opuchlizna mogą się pojawiać w przebiegu wielu chorób, np. chorób nerek, chorób tarczycy lub chorób układu krążenia.

Pojawianiu się objawów zatrzymywania wody w organizmie sprzyja siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej i wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej (m.in. praca biurowa, jazda samochodem) sprawia, że krążenie krwi jest słabsze, to zaś powoduje zastoje płynów w tkankach i pojawianie się obrzęków nóg. Również zbyt intensywny wysiłek fizyczny i upał mogą negatywnie wpływać na gospodarkę wodną. Wysoka temperatura to czynnik wpływający na rozszerzanie się naczyń. Stan ten sprzyja spowolnieniu krążenia i zastojowi krwi w naczyniach krwionośnych – w takich sytuacjach dochodzi często do przesączania się płynów z naczyń do otaczających je tkanek.

Z zatrzymywaniem wody w organizmie częściej zmagają się kobiety, ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Rośnie wtedy poziom estrogenu, co przyczynia się m.in. do obrzęku i bólu piersi oraz zwiększania obwodu brzucha. Zatrzymanie wody w organizmie może być także skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zatrzymanie wody w organizmie – objawy

Osoby, których dotyka zatrzymanie wody w organizmie, objawy mogą zobaczyć gołym okiem. Opuchlina twarzy (m.in. okolic oczu), dłoni, stóp, nóg (m.in. wokół kostek), wrażenie obrzmienia, uczucie ciężkości, wzrost masy ciała oraz cellulit wodny to główne objawy, które obserwuje się, gdy nastąpiło zwiększone gromadzenie wody w organizmie. Wrażenie tycia i opuchlizna to właśnie efekt nadmiaru płynów magazynowanych w tkankach. Zwykle rano lub pod koniec dnia (choć czasem i przez cały dzień) utrzymuje się uczucie ciasnoty w butach oraz pojawiają się trudności z założeniem lub ze zdjęciem pierścionków. Ponadto w przypadku noszenia obcisłych ubrań zaobserwować można odciśnięte na ciele szwy. Charakterystyczne jest również to, że zatrzymywana woda w organizmie, objawy daje nie tylko związane z uczuciem obrzęku i ciężkości. Może pojawiać się ból głowy, zmęczenie, obniżenie koncentracji, gorsze samopoczucie, apatia, zwiększona drażliwość.

Zatrzymanie wody w organizmie może być szczególnie uciążliwe dla kobiet, gdyż jednym z jego objawów jest cellulit wodny. Pojawia się on wtedy, gdy w komórkach skóry gromadzi się woda z toksynami, w wyniku czego następuje ich przerost. Skóra w miejscu jego wystąpienia przypomina „skórkę pomarańczy”. Na szczęście cellulit wodny obejmuje jedynie powierzchniowe warstwy skóry (w odróżnieniu od cellulitu tłuszczowego, który obejmuje jej głębsze struktury), dzięki czemu łatwiej się go pozbyć. Kluczowe w tej walce jest po prostu uregulowanie gospodarki wodnej, aktywność fizyczna i masaże poprawiające krążenie krwi i limfy w nogach.

Woda w organizmie – jak się pozbyć jej nadmiaru?

Pierwszym i najważniejszym zaleceniem w przypadku zatrzymywania wody w organizmie jest uzupełnianie płynów, a mówiąc dokładniej intensywne nawadnianie organizmu. Równocześnie zalecane jest picie naparów ziołowych. Wskazane są zioła o działaniu moczopędnym – skrzyp, natka pietruszki, mniszek lekarski, pokrzywa, czystek. Rekomendowane jest również uzupełnianie diety w magnez, witaminę B6, wapń i potas. Usuwanie wody z organizmu będzie łatwiejsze, gdy składniki te będą dostarczane w odpowiednich ilościach.

W pierwszej kolejności zaleca się zadbać o dobre źródła magnezu w diecie – kakao, orzechy, banany, brązowy ryż, płatki owsiane; witaminy B6 – rośliny strączkowe, jaja, orzechy laskowe; wapnia – nabiał, brokuły, kapusta; potasu – pomidory, produkty pełnoziarniste, marchew. Gdy opuchlizna mocno daje się we znaki, to sygnał, że potrzebne jest wsparcie, by na dobre zniknęła magazynowana w nadmiarze woda w organizmie. Jak się pozbyć obrzęków? Wygodnym rozwiązaniem mogą być dostępne w aptekach suplementy diety z ziołowymi ekstraktami.

Dobrze jest również zadbać o regularną aktywność fizyczną, przyniesie to nie tylko profity w postaci redukcji opuchlizny i obrzęków (ruch skutecznie poprawia krążenie), ale po prostu korzystnie wpłynie na ogólną kondycję organizmu. Co ćwiczyć? To, co przynosi najwięcej przyjemności. Świetnie sprawdzi się fitness, pływanie, jogging albo po prostu spacery. Osoby spędzające kilka godzin w pozycji siedzącej powinny co godzinę robić kilkuminutowe przerwy, w trakcie których warto zrobić kilka kroków lub wymachów, a także lekkie ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg.

Gromadzenie wody w organizmie – jak zapobiegać?

Receptą na uniknięcie nieprzyjemnych skutków nadmiernego gromadzenia się wody w tkankach jest regularne picie płynów. Rekomendowana ilość to przynajmniej 2 litry, przy czym przy intensywnym wysiłku fizycznym i w czasie upałów ilość tę należy zwiększyć. Największy udział w codziennym nawadnianiu powinna mieć woda, ponadto warto pić zieloną herbatę, ziołowe napary, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Trzeba także jeść dużo warzyw i owoców. Oprócz tego, że zawierają dużo wody, są cennym źródłem błonnika oraz bioflawonoidów, które między innymi pomagają uszczelniać tkanki, co ogranicza wyciek płynów, a tym samym zapobiega obrzękom. Oczywiście trzeba wyeliminować z diety produkty o wysokiej zawartości soli – wysokoprzetworzoną żywność i słone przekąski, a także ograniczyć solenie potraw.

Jak prawidłowo nawadniać organizm?

Aby picie wody przynosiło wymierne korzyści, należy właściwie się nawadniać. Dzienną rekomendowaną porcję wody należy równomiernie rozłożyć w ciągu dnia. Wypijanie za jednym razem dużych ilości płynu nie przynosi większego pożytku. Szybko wypita woda równie szybko jest wydalana z organizmu. Dużym ułatwieniem dla osób, które mają problem z piciem wody, są specjalne butelki ze słomką i podziałkami ułatwiającymi śledzenie spożycia wody, a także aplikacje w telefonach, które przypominają o konieczności nawodnienia. Radą dla osób, które nie piją wody, bo nie lubią jej smaku, jest jej „dosmaczanie”. Plaster cytryny lub limonki, a także mięta to dodatki, które nie zwiększają kaloryczności napoju, natomiast zapewniają orzeźwiający smak.

Woda w organizmie jest niezbędnym uczestnikiem licznych procesów. Bez niej człowiek nie jest w stanie żyć! Z tego też względu należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu! Konsekwencją jej niedostatku jest zatrzymywanie wody w organizmie. W ten sposób ciało broni się bowiem przed odwodnieniem. Dla własnego zdrowia należy również unikać nadmiernego spożycia soli oraz uprawiać sporty. Jeśli jednak zmiany w diecie, zwiększenie fizycznej aktywności i prawidłowe nawodnienie nie spowodują zmniejszenia obrzęków, należy skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*