Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i dermokosmetykach
RedakcjaFenomenem kwasu hialuronowego jest jego szerokie zastosowanie. Do niedawna tylko medycyna umiała wykorzystać jego zdolności np. w okulistyce, urologii, ortopedii. Jednak od niedawna powstaje coraz więcej produktów leczniczych, suplementów diety oraz dermokosmetyków, w których wykorzystuje się działanie HA na skórę.
Tajemnica działania kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy dzięki swojej specyficznej budowie chemicznej ma dużą zdolność do wiązania wody. Dlatego też pełni istotną rolę w nawilżeniu ciała. Staje się to szczególnie widoczne u osób po 50 roku życia, u których ilość HA spada prawie o 50%. Skóra staje się pomarszczona, przesuszona.
Dzięki temu, że kwas hialuronowy normalnie znajduje się w naszym organizmie, odnotowuje się bardzo mało przypadków związanych z alergią na tą substancję.
Na jego działanie trzeba jednak czasami poczekać. W przypadku zażywania doustnego trzeba go przyjmować od 3 do 6 miesięcy. Jego działanie nawilżające w kosmetykach na skórę powinno utrzymywać się do 48 godzin. Najlepsze efekty np. po mezoterapii są widoczne po około 2-3 tygodniach.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
HA w medycynie kosmetycznej stosuje się w postaci wstrzyknięć. Pozwala to na wypełnienie zmarszczek, modelowanie twarzy, ust, piersi. Zabiegi pomagają poprawić stan ujędrnienia i nawilżenia skóry. Należy jednak pamiętać o tym, że czynności takie jak palenie papierosów, czy też korzystanie z solarium mają degradujący wpływ na kwas hialuronowy. Nie powinno się natomiast zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów dziennie.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w dermokosmetykach
Kwas hialuronowy w dermokosmetykach może być składnikiem preparatów stosowanych wewnętrznie jak i zewnętrznie. Z prowadzonych wciąż badań wynika, że HA stosowany zewnętrznie (w postaci maści, kremów) oddziałuje jednak tylko na warstwę naskórka. Nie dociera więc do skóry właściwej, aby ją odżywić i nawilżyć. Wydaje się więc, że efekty działania kwasu hialuronowego są widoczne ale jego działanie nie jest dogłębne. Prawdą jednak jest, że dzięki stosowaniu HA zewnętrznie warstwa naskórka jest wygładzona, nawilżona i bardziej elastyczna.
Rozwiązaniem wspomagającym mogłoby być zażywanie kwasu hialuronowego w postaci tabletek/kapsułek. Jednak w ich przypadku działanie HA również jest ograniczone, bowiem tylko w niewielkiej ilości kwas wnika do skóry właściwej oraz krwioobiegu. Ciągle jednak trwają badania nad polepszeniem biodostępności kwasu hialuronowego, gdyż zainteresowanie tą substancją nie maleje.
Kwas hialuronowy w aptece:
W aptece HA występuje w różnych postaciach i w różnych preparatach np.:
-kremy: Vichy Liftactiv Retinol HA, LA ROCHE Redermic
-kapsułki nawilżające: Biocell, Relastan, Hialu-Femin, Hialuskin 4900
-płyn micelarny: Eucerin Dermatoclean
Dodaj komentarz