Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i dermokosmetykach

Fenomenem kwasu hialuronowego jest jego szerokie zastosowanie. Do niedawna tylko medycyna umiała wykorzystać jego zdolności np. w okulistyce, urologii, ortopedii. Jednak od niedawna powstaje coraz więcej produktów leczniczych, suplementów diety oraz dermokosmetyków, w których wykorzystuje się działanie HA na skórę.

Tajemnica działania kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy dzięki swojej specyficznej budowie chemicznej  ma dużą zdolność do wiązania wody. Dlatego też pełni istotną rolę w nawilżeniu ciała. Staje się to szczególnie widoczne u osób po 50 roku życia, u których  ilość HA spada prawie o  50%. Skóra staje się pomarszczona, przesuszona.

Dzięki temu, że kwas hialuronowy normalnie znajduje się w naszym organizmie, odnotowuje się bardzo mało przypadków związanych z alergią na tą substancję.

Na jego działanie trzeba jednak czasami poczekać. W przypadku zażywania doustnego trzeba go przyjmować od 3 do 6 miesięcy. Jego działanie nawilżające w kosmetykach na skórę powinno utrzymywać się do 48 godzin. Najlepsze efekty np. po mezoterapii są widoczne po około 2-3 tygodniach.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej

HA w medycynie kosmetycznej stosuje się w postaci wstrzyknięć. Pozwala to na wypełnienie zmarszczek, modelowanie twarzy, ust, piersi. Zabiegi pomagają poprawić stan ujędrnienia i nawilżenia skóry. Należy jednak pamiętać o tym, że czynności takie jak palenie papierosów, czy też korzystanie z solarium mają degradujący wpływ na kwas hialuronowy. Nie powinno się natomiast zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów dziennie. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego w dermokosmetykach

Kwas hialuronowy w dermokosmetykach może być składnikiem preparatów stosowanych wewnętrznie jak i zewnętrznie. Z prowadzonych wciąż badań wynika, że HA stosowany zewnętrznie (w postaci maści, kremów) oddziałuje jednak tylko na warstwę naskórka. Nie dociera więc do skóry właściwej, aby ją odżywić i nawilżyć. Wydaje się więc, że efekty działania kwasu hialuronowego są widoczne ale jego działanie nie jest dogłębne. Prawdą jednak jest, że dzięki stosowaniu HA zewnętrznie warstwa naskórka jest wygładzona, nawilżona i bardziej elastyczna.

Rozwiązaniem wspomagającym mogłoby być zażywanie kwasu hialuronowego w postaci tabletek/kapsułek. Jednak w ich przypadku działanie HA również jest ograniczone, bowiem tylko w niewielkiej ilości kwas wnika do skóry właściwej oraz krwioobiegu. Ciągle jednak trwają badania nad polepszeniem biodostępności kwasu hialuronowego, gdyż zainteresowanie tą substancją nie maleje.

Kwas hialuronowy w aptece:

W aptece HA występuje w różnych postaciach i w różnych preparatach np.:

-kremy: Vichy Liftactiv Retinol HA, LA ROCHE Redermic

-kapsułki nawilżające: Biocell, Relastan, Hialu-Femin, Hialuskin 4900

-płyn micelarny: Eucerin Dermatoclean

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*