Zapalenie jajników – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie jajników to inaczej zapalenie przydatków – nie jest to choroba samodzielna, stanowi jeden z problemów, które towarzyszą zapaleniu narządów miednicy mniejszej. Dotyka ona najczęściej kobiet w wieku rozrodczym do 30-tego roku życia. Zapalenie przydatków wywołane jest bakteriami, które przedostają się do pochwy poprzez niewłaściwą higienę osobistą lub kontakty seksualne z zarażonym partnerem. Zbagatelizowana i nieleczona choroba może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, a w najgorszych przypadkach nawet do bezpłodności. Poznajmy dziś przyczyny występowania choroby, objawy towarzyszące zapaleniu jajników i sposoby leczenia.

Objawy zapalenia jajników

Typowym objawem towarzyszącym zapalaniu przydatków jest ostry, skurczowy ból podbrzusza, który zdecydowanie nasila się po stosunku seksualnym – zdarza się, że promieniuje on nawet, aż do ud i pachwin. Przy zapaleniu jajników występuje również stan podgorączkowy lub gorączka oraz ogólne osłabienie i rozbicie organizmu. Innym niepokojącym objawem jest wydzielanie się z pochwy ropnej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu czy też nieprawidłowe krwawienie menstruacyjne – zbyt obfite lub zbyt skąpe. Zapaleniu jajników towarzyszą również inne nietypowe objawy, przypominające niestrawność, takie jak: biegunka, zaparcia, kolka jelitowa, nudności oraz wymioty. Pierwsze objawy ostrego zapalenia przydatków pojawiają się już po tygodniu od zakażenia. Jeżeli zauważymy u siebie przedstawione wyżej objawy, należy koniecznie zgłosić się do lekarza, który dzięki badaniu ginekologicznemu upewni się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zapaleniem przydatków.

Przyczyny zapalenia jajników

Zapalenie jajników wywołane jest najczęściej zarażeniem się bakteriami takimi jak: pałeczki okrężnicy, dwoinki rzeżączki, paciorkowce, gronkowce, chlamydie. Aby w organizmie doszło do zapalenia potrzebne są do tego odpowiednie warunki – zazwyczaj do zarażenia dochodzi z zewnątrz, od strony pochwy. Podczas gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty (miesiączka, stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych) zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia jajników. Wzmożonym czynnikiem ryzyka wystąpienia infekcji bakteryjnej przydatków jest poronienie, poród, połóg oraz wyłyżeczkowanie jamy macicy. Istnieje również możliwość wystąpienia zapalenia przydatków wywołana zakażeniem drogą zastępującą, jednakże są to rzadkie przypadki. Bakterie przenoszą się wówczas z krwią z innych ognisk zapalnych (migdałki, zatoki) i docierają w okolice narządów rozrodczych i jajników. Lekarze podkreślają, że na zapalenie jajników cierpią częściej kobiety aktywne seksualnie – wraz ze zwiększoną liczbą parterów zwiększa się ryzyko zachorowania na zapalenie przydatków.

Leczenie zapalenia jajników

Leczenie zapalenia przydatków polega na stosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania, które skuteczne są przy bakteriach tlenowych, beztlenowych i chlamydiach. Jeżeli zapaleniu jajników towarzyszy gorączka i silne dolegliwości bólowe można skorzystać ze środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych bazujących na paracetamolu lub ibuprofenie, które złagodzą objawy. Wskazane jest, aby kobiety z zapaleniem przydatków zrezygnowały z obowiązków domowych i wygrzewały w łóżku miejsca dotknięte zapaleniem. Podczas przebiegu zapalenia jajników należy zachować wstrzemięźliwości seksualną aż do całkowitego wyleczenia. Na stan kobiety pozytywnie wpłynie również lekkostrawna dieta i duża ilość przyjmowanych płynów.

Jak uniknąć zapalenia jajników?

Złoty środek na uniknięcie zapalenia przydatków nie istnieje, jednakże można zmniejszyć ryzyko wystąpienia stosując się do kilu zasad. Jedną z najważniejszych kwestii, która może zapobiec ewentualnemu zapaleniu jest odpowiednia higiena osobista – warto wdrożyć produkty do higieny intymnej dla kobiet np. HydroVag emulsja, Lactacyd Pharma żel antybakteryjny, Srebro Intima żel do higieny intymnej, ProVag emulsja. Ryzyko zachorowania na zapalenie jajników zmniejsza również ograniczenie ilości partnerów oraz stosowanie prezerwatyw w czasie stosunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*