Zanieczyszczony lek na cukrzycę – metformina pod obstrzałem!

Cisza po burzy medialnej w sprawie ewentualnego skażenia metforminy, może zwiastować całkowite zniknięcie tematu, albo wznowienie afery ze zdwojoną siłą – na dwoje babka wróżyła, ale my nie o wróżeniu, a o faktach! Żaden potencjalnie zanieczyszczony lek na cukrzycę z metforminą nie został wycofany, a pacjenci nadal powinni kontynuować terapię – tak zaleca resort zdrowia, czy słusznie?

Zanieczyszczony lek na cukrzycę – co warto wiedzieć?

Leki ze wskazaną substancją – metforminą, to preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy II stopnia oraz w innych schorzeń, jak np. leczenie zespołu policystycznych jajników u kobiet. Głównym zadaniem metforminy, jest obniżyć poziom glukozy we krwi osoby chorej, u której zawiodły metody niefarmakologiczne, a dodatkową zaletą tej substancji, jest fakt, że nie obniża ona nadmiernie poziomu cukru i tym samym, nie ma ryzyka spadku, który prowadzi do hipoglikemi. Z tego powodu metformina jest tak dobrze znana cukrzykom i chętnie przepisywana przez diabetologów. Informacja o ewentualnym przekroczeniu norm odnoszących się do zawartości N-nitrozodimetyloamina (NDMA) – substancji, jaką miałby być zanieczyszczony lek na cukrzycę z metforminą, wzbudziła nieco zamieszania – zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Rozmiar burzy medialnej po pierwszych doniesieniach przybrał dramatyczny obraz, a pacjencji zaczęli zastanawiać się czy nadal kontynuować leczenie? Minister Zdrowia oraz konsultanci krajowi – wyspecjalizowani fachowcy, proszą aby nie przerywać kuracji, która dla wielu pacjentów jest warunkiem utrzymania dobrego zdrowia.

zanieczyszczony lek na cukrzyce

Informacja dla pacjentów przyjmujących metforminę

Sprawa nie została jednogłośnie zamknięta, nadal trwają badania, które mają potwierdzić ewentualne obawy, a lekarze wraz z całym resortem zdrowia zalecają, by nie przerywać leczenia lekami z metforminą. Nie podjęto także żadnej decyzji w sprawie ewentualnego wstrzymania lub wycofania leków – jak to było w przypadku zanieczyszczonego walsartanu (substancja chemiczna, którą stosuje się jako lek obniżający ciśnienie) – sprawa sprzed kilku miesięcy. Właściwie to nie wiemy nawet czy zanieczyszczony lek na cukrzycę z NDMA w ogóle kiedykolwiek trafił na nasz rynek, a jeśli tak to w jakich lekach i w których partiach? Dlatego podpisujemy się pod prośbą Ministra i lekarzy i zachęcamy do zachowania spokoju oraz do przyjmowania leków dokładnie według zalecenia lekarza, a w razie jakichkolwiek wątpliwości do konsultacji z lekarzem zaznajomionym z historią choroby.

Prawdą jest, że N-nitrozodimetyloamina (NDMA), należy do grupy związków chemiczny, uznawanych przez organizacje międzynarodowe za silnie toksyczny dla ludzkiego organizmu oraz rakotwórczy, dlatego też informacja, którą podał Minister Zdrowia w oficjalnym komunikacie w pierwszych dniach metforminowej afery, może się niektórym wydać zbyć „lekka” w stosunku do powagi tematu. Jak podkreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski należy informować „nie o zanieczyszczeniu tego leku, ale o rozpoznaniu w nim substancji, która prawdopodobnie jest ubocznym produktem syntezy”. Deklaracja o wykryciu śladowej ilości trującej substancji w lekach, w procesie produkcji też nie brzmi pocieszająco dla ponad dwóch milionów pacjentów przyjmujących metforminę! Na forach internetowych i w komentarzach pod artykułami traktującymi o sprawie, znajdziemy wiele teorii spiskowych, jadu i żalu – trudno z tym polemizować, a sprawa jest poważana i nikt nie poddaje tego pod dyskusję. Jednak na ten moment jedyne co możemy uczynić, to sprawdzać oficjalne informacje na stronie Ministerstwa Zdrowia, jak i śledzić publikacje oraz komunikaty Głównego Inspektora Farmaceutcyznego.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*