Zamieszanie wokół kannabinoidów – stanowisko FDA

Stosowanie kannabinoidów w medycynie budzi kontrowersje. W wielu krajach na świecie, możliwe jest ich legalne stosowanie, czy to pod postacią ekstraktów konopi siewnych, czy medycznej marihuany, kraje te jednak stanowią mniejszość i w wielu innych regionach stosowanie ich nie jest możliwe – nawet w ciężkich przypadkach klinicznych.ożliwe jest sprowadzenie substancji zawierających kannabinnoidy na użytek własny – wymaga to jednak wielu formalności i zgód. Przeprowadzono również wiele badań, które  analizują pozytywny wpływ kannabinoidów (na przykład olejków z CBD) w niektórych sytuacjach klinicznych. Jakie jest stanowisko w tej sprawie FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków)?

Kannabinoidy są pomocne w wielu schorzeniach – od tych, którym towarzyszy ostry i niereagujący na żadne leczenie ból, przez schorzenia neurologiczne i  psychiczne, aż po nowotwory. Amerykańska Agencja Żywności i Leków do tej pory odniosła się pozytywnie do zastosowania określonych środków w leczeniu konkretnych schorzeń. Jednym z nich jest stosowanie leku, którego składnikiem aktywnym jest dronabinol – ma on pozytywną akceptację do stosowania w terapii anoreksji u pacjentów chorujących na AIDS. Mimo tego, że niektóre związki które należą do kannabinoidów mają pozytywny efekt  w niektórych sytuacjach klinicznych, to ani konopie (siewne / indyjskie), ani marihuana same w sobie nie mają pozytywnej akceptacji FDA do stosowania w medycynie.

Opinia FDA

Jak na razie stanowisko FDA jest takie, że konieczne jest więcej badań, które określą efektywność oraz bezpieczeństwo stosowania konopi i marihuany w medycynie. Co ciekawe, mimo braku jednoznacznej pozytywnej opinii Agencji Żywności Leków dotyczącej medycznej marihuany i medycznych zastosowań konopi, wiele środków jest dostępnych i można je legalnie nabyć w niektórych regionach świata.

Jednoznaczna opina stanowiska FDA jest trudna do oceny. Nie można odmówić racji i uzasadnionych obaw związanych z bezpieczeństwem stosowania jakichkolwiek środków opierających swoje działanie na kannabinoidach. Doniesienia, które związane są z potencjalnym pozytywnym działaniem środków bogatych w kannibinoidy muszą zostać zweryfikowane przez długofalowe badania. Warto jednak zaznaczyć, że wiele środków naturalnych (a zatem takich, których pochodzenie nie jest typowo farmakologiczne) ma dobroczynne, prozdrowotne działanie. Kolejnym aspektem o którym należy również wspomnieć jest fakt, że ponad 90 procent środków, które mają obiecujące wyniki badań przedklinicznych nie dostaje się finalnie na rynek sprzedaży.

Wiele jednak wskazuje na to, że przed kannabinoidami jeszcze długa droga zanim uzyskają pozytywną opinię i uznanie w środowisku Instytucji zajmujących się lekami. Nawet jeśli nie wszystkie związki należące do grupy kannabinoidów spotkają się z uznaniem, to miejmy nadzieje, że chociaż część z nich w przyszłości będzie z powodzeniem stosowana w medycynie przynosząc ulgę w cierpieniu pacjentów dając równocześnie zadowalający efekt terapeutyczny.

Artykuł powstał przy współpracy z Cannabigold.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*