Zamiast bypassu żołądka – terapia hormonalna

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje – nadwaga i otyłość dziesiątkują społeczeństwo. To już nie plagi takich chorób jak dżuma czy ospa i tyfus powodują wysoką śmiertelność na świecie, ale nadprogramowe kilogramy, a raczej choroby, które są z nimi związane. W każdym roku umiera na nie ponad 2,5 mln osób. Na świecie ponad 2,2 mld osób zmaga się z nadwagą lub otyłością. Polska znajduje się na piątym miejscu pośród najbardziej otyłych narodów w Europie. Sposobów na walkę ze zbędnymi kilogramami jest wiele. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się operacje bariatryczne, ale naukowcy twierdzą, że mogą je zastąpić terapie hormonalne.

terapia hormonalna zamiast bypassu żołądka

Bypass żołądka w walce z otyłością

Pośród najczęściej stosowanych terapii w leczeniu bariatrycznym ludzi otyłych wyróżnić trzeba bypassy żołądka. Pomagają one osobom otyłym zrzucić nadwagę. Taki zabieg jednak wiąże się z ryzykiem powstania wielu powikłań, zwłaszcza u osób, które są skrajnie otyłe.

Dlatego dla zmniejszenia owego ryzyka przed operacją z zakresu chirurgii bariatrycznej lekarze zalecają osobie otyłej schudnięcie założonej liczby kilogramów. Stosują diety wysokobiałkowe, z wykluczeniem węglowodanów i niezdrowych tłuszczy. Im więcej chory schudnie, tym szybciej wróci do zdrowia po operacji.

Wskazaniem do chirurgicznego leczenia jest występowanie otyłości III stopnia, gdzie BMI chorego wynosi ponad 40, albo występowanie otyłości II stopnia, gdzie BMI jest większe niż 35, o ile występują też dodatkowe choroby związane z zaawansowaną nadwagą, np. bezdech senny, ciążka choroba zwyrodnieniowa stawów czy cukrzyca.

Co zamiast bypassu żołądka – odkrycie naukowców

Wyniki nowych badań dostarczonych przez naukowców wskazują, że codziennie prowadzona terapia hormonalna u osób z otyłością i cukrzycą typu 2 lub stanem przedcukrzycowym może przynieść efekty w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów.

W ramach testów tego, czy leczenie hormonalne może pomóc w utracie wagi, bez konieczności wszczepienia bypassu żołądka, przeprowadzono codzienną terapię hormonalną pacjentów. Infuzje trwały po 12 godzin dziennie, w ramach których dostarczano chorym pewne ilości trzech hormonów jelitowych, których kombinację nazwano jako GOP od nazwy hormonów: glukagonopodobnego peptydu 1, oksyntomoduliny i peptydu YY. Hormony te pojawiają się też u osób poddawanych operacjom wszczepienia bypassów żołądka.

Osoby biorące udział w testach podłączały na 12 godzin przenośną pompę infuzyjną i w dalszym ciągu leczyły w sposób konwencjonalny cukrzycę. Wyniki badań są obiecujące. U 15 uczestników badania, którzy stosowali infuzje GOP, wystąpił spadek wagi w wysokości 4,4 kg, zaś u osób, które nie stosowali pompy, ale mieli infuzje z roztworu soli fizjologicznej, stracili w tym samym czasie 2,5 kg.  Dodatkowo osoby leczone hormonami jelitowymi uzyskały poprawę w stabilizacji glikemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*