Zakrzepica powierzchniowa jednym z powikłań żylaków

Żylaki prowadzą do powstawania wielu różnych powikłań, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy również życia pacjenta. Jednym z powikłań jest zakrzepica powierzchniowa.

Uwaga na skrzepy!

Powodem powstania zakrzepicy żył, również jeśli chodzi o zakrzepicę powierzchniową, są stany zapalne w żyłach i tętnicach, w wyniku których tworzą się niewielkie zakrzepy. Najczęściej w odniesieniu do zakrzepicy powierzchniowej mówi się o zatykaniu się światła żył powierzchniowych znajdujących się w kończynach dolnych.

Początkowo w przebiegu tego schorzenia skrzepliny pojawiają się w niewielkich naczyniach krwionośnych, ale z czasem powiększają się i trafiają do najważniejszych żył w ciele człowieka, m.in. do żyły udowej, biodrowej i podkolanowej. Proces zapalny może postępować w żyłach klatki piersiowej, co prowadzi do zagrażającej życiu zatorowości płucnej.

Ciekawostka!

Do zakrzepicy powierzchniowej żył może dojść zarówno w wyniku przebiegu choroby żylakowej, jak i w prawidłowo zbudowanych żyłach, bez śladów miażdżycy.

Zakrzepy w żyłach powierzchniowych ściśle związane są ze ścianą naczynia, dzięki czemu ryzyko oderwania się zakrzepu i przemieszczenia do płuc lub serca czy mózgu są niewielkie. Z tego względu mówi się o niegroźnym przebiegu zakrzepicy żył powierzchownych. Zapalenie żył tego rodzaju ma charakter nawracający.

Czy wiesz że?

Zakrzepica żył powierzchownych częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet, w wieku dorosłym.

Objawy zakrzepicy żył powierzchownych

Dzięki charakterystycznym objawom, jakie daje zakrzepica żył powierzchownych, trudno je przeoczyć, o ile jest się świadomym takiego schorzenia. Zmiany mogą pojawić się w jednym lub kilku naczyniach krwionośnych, głównie w kończynach dolnych. Początkowo pojawia się stan zapalny, w wyniku którego dochodzi do rozwoju zakrzepów. Pierwszym tego objawem jest zaczerwienienie wokół żyły, tkliwość i ból kończyny oraz odczuwalne stwardnienie naczyń krwionośnych. W późniejszym czasie pojawia się podwyższona temperatura, złe samopoczucie i podwyższona leukocytoza.

Leczenie choroby

Jeśli choroba zostanie trafnie zdiagnozowana, a pacjent nie zlekceważy jej pierwszych objawów oraz zastosuje się do zaleceń lekarzy, jej objawy mogą ustąpić w ciągu 1-2 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Przy braku leczenia zakrzepica może rozszerzyć się na żyły głębokie i stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka.

Leczenie polega na zmniejszeniu aktywności fizycznej i wypoczywaniu, zrezygnowaniu z przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych i palenia papierosów. Lekarze zalecają przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, leków przeciwzakrzepowych i maści z heparyną. Warto też skorzystać z pończoch uciskowych, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w leczeniu zakrzepicy powierzchniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone