Zakażenie układu moczowego – częsta przypadłość kobiet

Zakażenie układu moczowego jest powszechnie występującym schorzeniem, które dotyka przede wszystkim kobiety. Aktywność seksualna zwiększa ryzyko zachorowania. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że każdego roku z zapaleniem pęcherza zmaga się 10 proc. kobiet. Jakie czynniki wywołują zapalenie układu moczowego?

Przyczyny częstszych zakażeń układu moczowego u kobiet

Kobiety częściej cierpią z powodu zakażenia układu moczowego ze względu na budowę anatomiczną. Decyduje o tym krótkie ujście cewki moczowej. Odległość pomiędzy cewką a odbytem jest niewielka. Zwiększoną zachorowalność urolog z Poznania odnotowuje u kobiet aktywnych seksualnie. Zakażenia częściej występują u pań, które dopiero rozpoczęły współżycie lub miały dłuższą przerwę w kontaktach z partnerem. Zakażenie dróg moczowych to stan, gdy w fizjologicznie jałowych, czyli pozbawionych drobnoustrojów, drogach moczowych pojawiają się bakterie. Zakażenie układu moczowego może przybierać różne postaci. U kobiet występuje najczęściej jako: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Może pojawić się również bakteriomocz bezobjawowy.

Zapalenie pęcherza moczowego – problem wielu kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsza przypadłość kobiet związana z układem moczowym. Potwierdza to urolog w Poznaniu prywatnie przyjmujący pacjentki. Charakterystycznym objawem zapalenia pęcherze moczowego jest częstomocz i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Zwykle pojawia się również dyskomfort podczas oddawania moczu w postaci pieczenia, szczypania, a nawet bólu w podbrzuszu i okolicy łonowej.

Zapalenie cewki moczowej a stosunek płciowy

Zwykle mamy do czynienia z zakaźnym specyficznym zapaleniem cewki moczowej, które jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Podczas stosunku do cewki mogą przedostać się różne bakterie. Zapalenie cewki moczowej dzielimy na rzeżączkowe i nierzeżączkowe. Nierzeżączkowe zapalenie cewki wywołują takie bakterie jak: Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalis, Trichomonas vaginalis lub Chlamydia trachomatis. Jak informuje lekarz urolog z Poznania, nawet w połowie przypadków zakażenie może być bezobjawowe. W pozostałych przypadkach mogą występować różne dolegliwości: ból podczas oddawania moczu, częstomocz, świąd w obrębie ujścia cewki moczowej, ropna wydzielina z cewki. Jeżeli chcesz uzyskać poradę w tym zakresie, odwiedź stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/urologia/ i umów się na wizytę. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie cewki moczowej może skutkować zapaleniem narządów miednicy mniejszej.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – konieczny szybki kontakt z lekarzem

Odmiedniczkowe zapalenie nerek wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Zazwyczaj dolegliwości zmuszają do szukania pomocy medycznej. O odmiedniczkowym zapaleniu nerek świadczy nagły i silny ból w okolicy lędźwiowej, a także wysoka gorączka z dreszczami.

Bakteriomocz bezobjawowy – co to znaczy?

O bakteriomoczu bezobjawowym mówimy, gdy w moczu występuje znaczące stężenie bakterii, ale nie towarzyszą temu żadne dolegliwości. Tego typu zakażenie wymaga leczenia. Wyjątek może stanowić ciąża lub przygotowanie do operacji urologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*