Zakażenie układu moczowego – częsta przypadłość kobiet

Zakażenie układu moczowego jest powszechnie występującym schorzeniem, które dotyka przede wszystkim kobiety. Aktywność seksualna zwiększa ryzyko zachorowania. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że każdego roku z zapaleniem pęcherza zmaga się 10 proc. kobiet. Jakie czynniki wywołują zapalenie układu moczowego?

Przyczyny częstszych zakażeń układu moczowego u kobiet

Kobiety częściej cierpią z powodu zakażenia układu moczowego ze względu na budowę anatomiczną. Decyduje o tym krótkie ujście cewki moczowej. Odległość pomiędzy cewką a odbytem jest niewielka. Zwiększoną zachorowalność urolog z Poznania odnotowuje u kobiet aktywnych seksualnie. Zakażenia częściej występują u pań, które dopiero rozpoczęły współżycie lub miały dłuższą przerwę w kontaktach z partnerem. Zakażenie dróg moczowych to stan, gdy w fizjologicznie jałowych, czyli pozbawionych drobnoustrojów, drogach moczowych pojawiają się bakterie. Zakażenie układu moczowego może przybierać różne postaci. U kobiet występuje najczęściej jako: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Może pojawić się również bakteriomocz bezobjawowy.

Zapalenie pęcherza moczowego – problem wielu kobiet

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsza przypadłość kobiet związana z układem moczowym. Potwierdza to urolog w Poznaniu prywatnie przyjmujący pacjentki. Charakterystycznym objawem zapalenia pęcherze moczowego jest częstomocz i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Zwykle pojawia się również dyskomfort podczas oddawania moczu w postaci pieczenia, szczypania, a nawet bólu w podbrzuszu i okolicy łonowej.

Zapalenie cewki moczowej a stosunek płciowy

Zwykle mamy do czynienia z zakaźnym specyficznym zapaleniem cewki moczowej, które jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Podczas stosunku do cewki mogą przedostać się różne bakterie. Zapalenie cewki moczowej dzielimy na rzeżączkowe i nierzeżączkowe. Nierzeżączkowe zapalenie cewki wywołują takie bakterie jak: Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalis, Trichomonas vaginalis lub Chlamydia trachomatis. Jak informuje lekarz urolog z Poznania, nawet w połowie przypadków zakażenie może być bezobjawowe. W pozostałych przypadkach mogą występować różne dolegliwości: ból podczas oddawania moczu, częstomocz, świąd w obrębie ujścia cewki moczowej, ropna wydzielina z cewki. Jeżeli chcesz uzyskać poradę w tym zakresie, odwiedź stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/urologia/ i umów się na wizytę. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie cewki moczowej może skutkować zapaleniem narządów miednicy mniejszej.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek – konieczny szybki kontakt z lekarzem

Odmiedniczkowe zapalenie nerek wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Zazwyczaj dolegliwości zmuszają do szukania pomocy medycznej. O odmiedniczkowym zapaleniu nerek świadczy nagły i silny ból w okolicy lędźwiowej, a także wysoka gorączka z dreszczami.

Bakteriomocz bezobjawowy – co to znaczy?

O bakteriomoczu bezobjawowym mówimy, gdy w moczu występuje znaczące stężenie bakterii, ale nie towarzyszą temu żadne dolegliwości. Tego typu zakażenie wymaga leczenia. Wyjątek może stanowić ciąża lub przygotowanie do operacji urologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*