Zabieg stentowania tętnic przyszłością leczenia chorób wieńcowych

Choroba wieńcowa jest związana z niedostateczną drożnością żył i tętnic. Można ją leczyć na szereg różnych sposobów, między innymi farmakologicznie i operacyjnie. Przyszłością dla chorych na schorzenia wieńcowe mogą być zabiegi stentowania tętnic. Na czym one polegają i dla kogo są przeznaczone?

Jak wygląda zabieg stentowania tętnic?

Zabiegi z wykorzystaniem urządzenia zwanego stentem pozwalają na przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Sam stent ma postać niewielkiej, rozszerzalnej rurki zbudowanej z siateczki metalowej wykonanej ze stali nierdzewnej lub stopu kobaltowego. Sten mocowany jest na niewielkim baloniku i podczas zabiegu stentowania rozpręża się on w świetle tętnic, jednocześnie odsuwając na boki płytki miażdżycowe. Przywraca to przepływ krwi przez ważne naczynia krwionośne.

Zabieg ten jest przeprowadzany w warunkach szpitalnych, w pracowni cewnikowania serca. Przeprowadza go zespół lekarzy specjalizujących się w zabiegach angioplastyki i stentowania. W jego skład musi wejść kardiolog interwencyjny, pielęgniarki i technicy. Stent wprowadzany jest przez cewnik do tętnic w pachwinie, nadgarstku lub w ramieniu, podczas znieczulenia miejscowego. Zabieg poprzedza badanie angiograficzne, pozwalające na ustalenie liczby niedrożności oraz miejsc, w których są one zlokalizowane. Jeśli badanie wykaże, że zwężenia tętnic kwalifikują się do leczenia, lekarz może zadecydować o wszczepieniu stenta, który utworzy w ścianie tętnicy rusztowanie, poprawiające drożność naczynia.

Korzyści ze stentowania tętnic

Dzięki wszczepieniu stentu, zmniejsza się ryzyko ponownego zwężenia tętnic, czyli ryzyko restenozy do poziomu 15-20 proc. Największe jest w okresie pierwszych 6 miesięcy po zabiegu, ale jeśli pacjent stosuje stenty uwalniające leki i ściśle trzyma się zaleceń kardiologa, zmniejsza ryzyko restenozy do poziomu 10 proc.

Im mniej zaawansowana miażdżyca, tym stentowanie przynosi lepsze efekty lecznicze. Rokowania chorego są bardzo dobre, bowiem stenty wszczepiane do tętnic zaopatrują w krew różne części ciała, w tym serce, mózg i kończyny górne lub dolne.

Po zabiegu stentowania zaleca się:

  • rzucenie palenia – jeśli pacjent palił,
  • prowadzenie zdrowego trybu życia,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • ograniczenie masy ciała, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością,
  • stosowanie odpowiedniej diety zróżnicowanej i obfitującej w warzywa, owoce i ryby morskie,
  • regularne stosowanie leków,
  • zgłaszanie się na wizyty kontrolne u kardiologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Copyright by DrogaPoZdrowie.pl - Portal Wiedzy o Zdrowiu (c) 2009 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone