WZW C a rak wątroby

Wirus HCV atakując organizm może uszkadzać wiele narządów, jednak największym upodobaniem darzy wątrobę. Czy zakażenie wirusem HCV zawsze wiąże się z ryzykiem rozwoju raka wątroby? Czy przewlekłe zapalenie wątroby typu C zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu wątroby? Czy wirus HCV ma związek z marskością wątroby? Co w przewlekłym WZW C można jeszcze zrobić dla swojej wątroby, by oddalić widmo nowotworu?

WZW C, HCV a rak wątrobyCzy zakażenie wirusem HCV zawsze wiąże się z ryzykiem rozwoju raka wątroby?

Wirus zapalenia wątroby typu C, czyli HCV, może wywoływać zarówno ostre jak i przewlekłe zapalenie wątroby. Ostre WZW może przejść w postać przewlekłą, ale nie musi. Każda forma wiąże się z odmiennym szeregiem potencjalnych powikłań. W ostrym WZW zdarzają się one rzadko i zwykle mają postać piorunującego zapalenia wątroby prowadzącego do jej ostrej niewydolności. Nie zaobserwowano związku między ostrym WZW w wywiadzie a nowotworem wątroby. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przewlekłego zapalenia wątroby typu C.

Czy przewlekłe zapalenie wątroby typu C zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu wątroby?

O przewlekłym zapaleniu wątroby mówimy, gdy trwa ono co najmniej 6 miesięcy i wywołuje zmiany martwicze w obrębie tego narządu. Wirus HCV jest wirusem onkogennym, to znaczy predysponującym do rozwoju nowotworu, ale sposób, w jaki tego dokonuje, nadal pozostaje nieznany. Nie bez znaczenia jest na pewno wieloletnie uszkadzanie komórek wątroby przez ten wirus. Rak wątroby jest jednym z możliwych powikłań przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Występuje u około 5% osób po 20 latach choroby, znamiennie częściej, gdy rozwinie się marskość wątroby.

Czy wirus HCV ma związek z marskością wątroby?

Marskość wątroby to zwłóknienie wątroby z obecnością guzków powstałe w wyniku długotrwałego jej uszkadzania. Sama marskość wątroby niezależnie od etiologii jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka wątroby. Przewlekłe zapalenie wątroby typu C również to prawdopodobieństwo zwiększa. W związku z tym marskość wątroby na podłożu WZW C, które poza nadużywaniem alkoholu mieści się w czołówce przyczyn, wiąże się z jeszcze poważniejszym zagrożeniem nowotworem.

Co w przewlekłym WZW typu C można jeszcze zrobić dla swojej wątroby, by oddalić widmo nowotworu?

Wątroba człowieka chorego na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C jest już wystarczająco uszkadzana przez samą obecność wirusa, dlatego powinno się jej zaoszczędzić kolejnych niekorzystnych bodźców, by zredukować ryzyko rozwoju nowotworu.

  • Przede wszystkim należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Wysokoprocentowe napoje nasilają uszkodzenie komórek wątrobowych i przyspieszają rozwój marskości wątroby.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu C zarówno ostre jak i przewlekłe przebiega ciężej u osób dodatkowo zakażonych wirusami wirusowego zapalenia wątroby typu A (HAV) oraz typu B (HBV). Zatem ci chorzy, w których organizmie obecny jest tylko wirus HCV, powinni zostać dla swojego dobra zaszczepieni przeciw wirusom HAV oraz HBV.
  • Przewlekłe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do marskości wątroby. Proces ten przyspiesza nie tylko spożywanie alkoholu, ale również palenie papierosów, nadmierna masa ciała, wysoki poziom cholesterolu, niewyrównana cukrzyca czy zakażenie wirusem HIV.Rezygnacja z nikotynizmu, walka z otyłością i hiperlipidemią, przestrzeganie zaleceń diabetologa i pilnowanie wartości glikemii oraz unikanie ryzykowanych zachowań mogących skutkować zakażeniem wirusem HIV to kolejne kroki chroniące wątrobę przed dodatkowymi czynnikami ją uszkadzającymi.
  • Oczywiście w przypadku zakwalifikowania chorego do terapii farmakologicznej, należy stosować ją wyjątkowo sumiennie, gdyż usunięcie wirusa HCV z organizmu, które jest celem leczenia, znacznie oddala groźbę marskości i raka wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*