Wzdęcia – leczenie i zapobieganie

Wzdęcia – ten termin określa nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych. Wzdęcia doprowadzają do tego, że nasz brzuch rośnie jak balon, ubiór zaczyna krępować nasze ruchy i czujemy się bardzo niekomfortowo. Szczególnie nieprzyjemną sytuacją jest stan, gdy wzdęciom towarzyszą bóle wynikające ze skurczu mięśni gładkich.

Kolejnym nieprzyjemnym aspektem wynikającym z obecności wzdęć jest fakt, iż nagromadzone gazy muszą się prędzej czy później wydobyć z naszego organizmu. To z kolei jest niejednokrotnie krępujące, z uwagi na dźwięki towarzyszące ,,wypuszczaniu’’ gazów jelitowych.

Skąd się biorą wzdęcia? Przyczyny

1.Jedzenie szybko i połykanie dużych kęsów.

2.Mówienie podczas jedzenie sprzyja połykaniu dużej ilości powietrza.

3.Jedzenie warzyw takich jak: fasola, groch, kapusta oraz spożywanie tłustych posiłków.

4.Chodzenie w zbyt obcisłych ubraniach.

5.Siedzący tryb życia/pracy.

6.Obecność w naszym ciele pasożytów. Zaleca się wykonanie badania kału na ich obecność.

7.Picie napojów gazowanych.

8.Przyczyną pojawiania się wzdęć są zaparcia.

9.Przyczyną wzdęć mogą być różne jednostki chorobowe np. zespół jelita drażliwego, refluks, otyłość, nerwica, nietolerancja laktozy i glutenu, zaburzenia wydzielania soków żołądkowych i trawiennych utrudniające trawienie pokarmu.

Jak unikać wzdęć?

-należy jeść małe posiłki 4-5 razy dziennie

-jeść trzeba powoli, dokładnie przeżuwając

-nie rozmawiać podczas spożywania posiłków

-unikać jedzenia roślin wzdymających, grzybów, słodyczy

-należy unikać picia napojów gazowanych, a zamiast nich pić wodę, co pomoże nam dodatkowo uniknąć zaparć

-należy unikać jedzenia szybkiego i niezdrowego np. fast-food, potraw tłustych i smażonych

-powinno się wyeliminować żucie gumy oraz słodziki

-należy nosić luźne ubranie, ograniczyć siedzenie, uprawiać więcej sportu

-po jedzeniu warto się przespacerować a nie zalegać w fotelu

-w przypadku niektórych osób należy ograniczać picie kefirów, maślanki

-dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojej diety błonnika, z tym że podczas gdy go zażywamy musimy wypijać co najmniej 2-3 litrów wody dziennie

Pomoc z apteki

Najbardziej rozpowszechnioną substancją leczniczą stosowaną w przypadku wzdęć jest simetikon. Możemy go znaleźć w preparatach takich jak: Espumisan, Gasprid, Gaspertin, Esputicon oraz w kropelkach dla niemowląt Espumisan, Bobotic, Esputicon.

Jeśli wzdęciom towarzyszą bóle skurczowe warto wtedy sięgnąć po leki rozkurczające mięśnie gładkie takie jak: No-spa, Buscopan, Boldaloin, Boldo Vera.

W przypadku wzdęć można sięgnąć również po probiotyki. Pod tym pojęciem kryją się preparaty zawierające w swoim składzie szczepy bakterii, które wchodzą w skład naszej flory bakteryjnej. Wzdęcia mogą bowiem być spowodowane zaburzeniem równowagi tejże flory. W aptece znajdziemy np.: Lakcid, lacidofil, Lacidoenter, Probacti 4, Trilac.

Nie powinniśmy również zapominać o lekach naturalnych, jakimi są bezwzględnie zioła. Ze względu na to, że w wielu przypadkach wzdęcia są efektem nieprawidłowego trawienia pokarmów, powinniśmy wspomóc się wtedy ziołami. Bardzo dobre efekty osiąga się stosując gotowe mieszanki ziół do zaparzania np. Na regularna pracę jelit, Gastrosan. Można również stosować płyny doustne takie jak: Iberogast, Enterosol. W przypadku wzdęć warto również sięgnąć po zioła albo sypane, albo  w torebkach fix do zaparzania np. koper włoski, mięta, dziurawiec, kminek. Jeśli nie mamy w domu takich ziół zawsze można zjeść 1 łyżeczkę mielonego kminku i popić go wodą.

Podsumowując warto zauważyć, że incydentalne wzdęcia nie są za bardzo uciążliwe. Prawdziwe kłopoty zaczynają się u osób, które mają przewlekłe wzdęcia. Co prawda leki do pewnego stopnia pomagają, ale w takich przypadkach trzeba poznać chorobę, której objawem są wzdęcia, podjąć odpowiednie leczenie i stosować dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*