Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rowerach szosowych!

Na rynku rowerowym znajdziesz obecnie kilka modeli jednośladów, z czego każdy z nich sprawdzi się na nieco innej nawierzchni. Dziś pod lupę bierzemy rower szosowy! Na jakich trasach sprawdzi się najlepiej i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Co wyróżnia rower szosowy?

Rowery szosowe to modele dostosowane przede wszystkim do jazdy po twardej nawierzchni, jak sama nazwa wskazuje, np. drodze szosowej. Jest to szczególny rodzaj roweru sportowego wykorzystywanego w zawodach szosowych.

Co ciekawe Międzynarodowa Unia Kolarska do takich zawodów dopuszcza tylko pionowe rowery o kołach tej samej średnicy z klasyczną ramą oraz układem napędowym. Cechą charakterystyczną takich modeli jest przede wszystkim ich niska masa i niski opór aerodynamiczny, który pozwala osiągać wysokie prędkości na trasie. Jest szczególnie ważne podczas długodystansowych wyścigów. 

Jaki rower szosowy na początek wybrać?

Dobry rower szosowy męski czy damski powinien spełniać podobne parametry. Wysokość ramymusi umożliwiać ci swobodne wsiadanie i zsiadanie z roweru. Niemniej ważna jest efektywna długość górnej rury — jest to długość mierzona od rury podsiodłowej do główki ramy i określa ona rozmiar roweru.  

Niezależnie od tego, czy wybierasz model dla pań, czy panów, zwróć uwagę jeszcze na tych kilka aspektów:

Materiał wykonania

Rowery szosowe z reguły wykonywane są z aluminium lub karbonu. Na początek dobrym wyborem będzie jednak model aluminiowy. Waży on kilkaset gramów więcej niż ten karbonowy, ale jednocześnie jest on znacznie bardziej wytrzymały. Tym samym rowery szosowe aluminiowe świetnie nadają się dla początkujących cyklistów, którzy dopiero będą uczyć się o niego dbać. 

Napęd

Na początku przygody z rowerami szosowymi najlepiej postawić na podstawowy sprzęt znanych producentów jak: Shimano, Claris czy Sora. Dzięki tym gotowym, a jednocześnie wytrzymałym rozwiązaniom znajdziesz rower szosowy do 3000 zł, który posłuży ci niezawodnie prawdopodobnie przez wiele lat. 

Zwróć uwagę przy tym, by kasetka z korbą umożliwiały łatwe i lekkie przejścia. W ten sposób nawet największe podjazdy nie będą stanowiły większego problemu. 

Rozmiar opon

Upewnij się, że w modelu, który wybierasz, masz możliwość zamontowania opon szerszych niż standardowe (25 mm). Na początku dobrym wyborem będzie ogumienie 28 mm. Dlaczego? Takie rozwiązanie (szczególnie na początku przygody z rowerami szosowymi) poprawi twoją pewność na drodze oraz stabilność. Dlatego już przed zakupem sprawdź, czy w razie potrzeby bez problemu zmienisz w wybranym modelu opony na te nieco szersze. 

Hamulce i pedały

W kwestii hamulców najlepiej sprawdzą się te hydrauliczne, jednak na początek w zupełności wystarczy ci model szczękowy. To o czym powinieneś pamiętać na początku przygody z rowerem szosowym to wpinane pedały. Takie rozwiązanie bowiem znacząco wpłynie na lepszą próbę jazdy. 

Zacznij przygodę z rowerem szosowym w dobrym stylu!

Obecnie bez problemu znajdziesz na rynku rower szosowy do 3000 zł, który sprawdzi się na początku twojej przygody z tym typem jednośladów. To najlepszy uniwersalny wybór, by nie nadwyrężać domowego budżetu, a jednocześnie by otrzymać rower, który sprawdzi się na wymagających trasach. 

Teraz już wiesz, na co zwracać szczególną uwagę przed zakupem roweru szosowego. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć ci powodzenia i szerokiej drogi! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.