Wrastające paznokcie i ich usuwanie

Wrastające paznokcie to choroba, która jest bolesna, dotyczy znaczącej grupy osób, a dodatkowo, bardzo często pojawiają się jej nawroty. Niestety, ale w większości przypadków kończy się ona na zabiegowym usuwaniu paznokcia. Czy z wrastającymi paznokciami nie można poradzić sobie innym, skutecznym sposobem? Skąd bierze się ta dolegliwość i jak jej zaradzić?

Najczęstsze przyczyny

Za zdecydowanie najczęstszą przyczynę wrastania paznokci uważa się ich nieodpowiednie obcinanie. Jak zatem właściwie obcinać paznokcie? Przede wszystkim nie powinno się obcinać paznokcia zbyt blisko skóry, ale również pozostawiać ostrych brzegów po obcinaniu, gdyż to szczególnie prowadzi do ich wrastania. Oczywiście to nie jedyne czynniki, które są tutaj istotne. Wśród przyczyn wrastania paznokci u stóp wymienienia się również:

  • Korzystanie ze zbyt ciasnego obuwia,
  • Ćwiczenia fizyczne, które wywierają większy niż zazwyczaj, nacisk na stopę
  • Uderzenia, przytrzaśnięcia,
  •  Nieodpowiednia motoryka chodu.

Szczególnie narażeni na wrastanie paznokci są choćby piłkarze, którzy przecież z impetem uderzają nogą dosyć twardą piłkę, przy czym ich stopy są spocone, a buty raczej małe. Wśród osób młodych najczęstszą przyczyną jest noszenie zbyt ciasnego, twardego obuwia i przy okazji bieganie w nim czy uprawianie sportu. W przypadku noszenia przez długi czas ciasnego obuwia, dolegliwość może postępować szczególnie szybko, a jedynym rozwiązaniem problemu może okazać się właśnie usuwania zabiegowe wrastającego paznokcia. Największym problemem tej dolegliwości jest fakt, że dowiecie się o niej dopiero w momencie, kiedy pojawi się ból. Wcześniej nie jesteście w stanie poznać, że paznokieć Wam wrasta. Jeśli o paznokieć nie będziecie odpowiednio dbać, nie będzie on leczony, to bardzo prawdopodobne jest pojawienie się stanów zapalnych, krwawień itp. Ból możecie wtedy odczuwać niezależnie od tego, czy leżycie, czy też chodzicie – może pojawić się w każdym przypadku. Należy pamiętać również, że podczas dolegliwości paznokieć i palec będą szczególnie mocno narażone na infekcje.

Jak zapobiegać?

Zapobieganie wrastaniu paznokci nie wymaga większego zaangażowania, aczkolwiek wspomnieć należy, że każda stopa jest inna. W jednym przypadku paznokcie będą bardzo delikatne, a w innym potrzebne będzie wystąpienie wielu negatywnych czynników na raz, by rzeczywiście wrastanie paznokcia nastąpiło. Co zatem robić by nie dopuścić do wrastania paznokcia?

Przede wszystkim należy:

  • Odpowiednio obcinać paznokcie, warto wykorzystać do tego choćby zwyczajny obcinacz. Paznokcie obcinać należy w linii prostej. Inna ważna porada jest taka, by nie wykorzystywać czuba nożyczek, jako narzędzia do usuwania brudu, który znajduje się pod paznokciami.
  • Paznokieć należy odpowiednio czyścić. Zgromadzony kurz czy brud usuwajcie wacikiem, najlepiej zwilżonym spirytusem.
  • W przypadku gdy twoje paznokcie są twarde, możesz wziąć kąpiel i dopiero po niej je obciąć.
  • Jeśli posiadasz ostre lub twarde paznokcie to korzystaj z płynu, który zapobiega wrastaniu paznokci. Płyn kupić można w aptekach.

{:PAGE_BREAK;:}

Jak leczyć wrastanie paznokci?

Tej chorobie nie zaradzisz samodzielnie. Kiedy tylko poczujesz ból paznokci, który się powtarza, to czym prędzej udaj się do specjalisty. Po wizycie u lekarza pierwszego kontaktu zostaniesz skierowany prawdopodobnie do chirurga ogólnego, który oceni, co możesz jeszcze zrobić. Chirurg będzie musiał oczyścić paznokieć. Jeśli widoczna jest infekcja, to lekarz z pomocą odpowiednich narzędzi oczyści go, a następnie przytnie. Po oczyszczeniu rany zastosuje płyn antyseptyczny, a jeśli infekcja jest szczególnie dotkliwa, to wtedy pojawia się również konieczność przepisania antybiotyków pacjentowi.

W przypadku, gdy taka pomoc nie przynosi oczekiwanych efektów, a infekcja pojawia się ponownie, konieczne staje się skorzystanie z zabiegu chirurgicznego, w wyniku którego usunięta zostanie część paznokcia. Kiedyś usuwanie paznokci było z reguły jedynym sposobem na wyeliminowanie choroby. Przy aktualnym postępie medycyny stworzono inne metody leczenia tej dolegliwości.

Inne sugestie związane z pojawieniem się dolegliwości to m.in. moczenie stopy w osolonej wodzie, przynajmniej dwa razy dziennie. Następnie stopa może być przemyta spirytusem, a po myciu należy spróbować wsunąć pod paznokieć kłębek gazy. Tym sposobem oddzielamy paznokieć od zranionej tkanki i przerywamy proces chorobowy.

Usuwanie wrastającego paznokcia

Aktualnie wykonywane zabiegi usuwania paznokcia są całkowicie bezbolesne. Najpierw stopa musi być odpowiednio oczyszczona i przygotowana do zabiegu. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu nie odczuwa zupełnie bólu przy zabiegu. Lekarz usuwa część paznokcia i dokładnie oczyszcza skórę, która znajdowała się pod paznokciem. Z reguły to właśnie pod paznokciem gromadzi się stan zapalny. Po usunięciu paznokcia, pacjent będzie musiał przywiązywać szczególnie wiele uwagi swojej stopie. Wykluczone jest przez okres nawet kilku tygodni nadwyrężanie stopy. Chodzenie powinno być ograniczone do minimum. Podczas chodzenia w pierwszych dniach po zabiegu, może pojawić się krew w okolicach paznokcia. Dopiero po wspomnianych kilku tygodniach rana się zagoi, a pacjent będzie mógł powrócić do normalnego życia. Proces odrastania usuniętej części paznokcia ciągnąć się może przez bardzo długi okres czasu, nawet kilka miesięcy. M.in. mając w perspektywie takie leczenie warto jest pamiętać o profilaktyce. Po zabiegu pacjent jest czasowo wykluczony z uprawiania sportów, choćby piłki nożnej.

Podsumowanie

Wrastające paznokcie są problemem, któremu można skutecznie zapobiegać. Wystarczy pamiętać o odpowiednim obcinaniu paznokci i noszeniu dobrze dobranego obuwia. Nie stosowanie się do tych prostych zasad, to najczęstsze przyczyny pojawiania się problemu. Nawet jeśli choroba już się rozwinęła, to wcale nie oznacza, że będziesz musiał usuwać część paznokcia. Medycyna zna już skuteczne metody, które pozwalają na całkowite uniknięcie tego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*