Wkładka domaciczna – miedziana czy hormonalna?

Jedną z metod trwałej antykoncepcji jest spirala wewnątrzmaciczna, nazywana wkładką domaciczną. Cieszy się ona coraz większą popularnością wśród kobiet. Do wyboru są dwa rodzaje wkładek – miedziane lub hormonalne. Którą wkładkę wybrać?Czym jest wkładka domaciczna?

Wkładka domaciczna, wewnątrzmaciczna czy też spirala jest metodą antykoncepcji, która nie wymaga codziennego zażywania tabletek czy naklejania plastrów. Jest trwałym sposobem zapobiegania ciąży, który działa przez 3 do 5 lat od chwili założenia przez ginekologa.

Spirala ma kształt litery T oraz specjalne nitki ułatwiające kontrolowanie miejsca jej usytuowania w macicy pacjentki. W zastosowaniu są wkładki domaciczne miedziane lub hormonalne. Czym różnią się względem siebie i którą wybrać?

Dwa rodzaje wkładek

Obecnie najczęściej w zastosowaniu są wkładki miedziane lub hormonalne. Wkładki miedziane mają właściwości plemnikobójcze i wzbogacone są często w jony srebra i złota. Wkładki hormonalne wyposażone są w niewielki zbiorniczek, z którego stopniowo uwalniany jest hormon – lewonorgestrel, będący pochodną progesteronu.

Zadaniem wkładki miedzianej jest uniemożliwianie przedostawanie się plemnikom do szyjki macicy. Miedź odpowiada za gromadzenie się śluzu w szyjce i za niedopuszczanie do zapłodnienia komórki jajowej. Śluz zmienia właściwości śluzówki macicy, w której nie może zagnieździć się zarodek. Miedź działa plemnikobójczo, a śluz w szyjce macicy spowalnia ruchy plemników. Jest jednocześnie mechaniczną blokadą dla komórki jajowej i plemników.

Należy mieć także świadomość, że jako ciało obce wkładka miedziana wywołuje u kobiety niewielki stan zapalny, co może rodzić wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych. Kobiety używające tego rodzaju spirali narzekają na częste infekcje jajowodów, upławy, plamienia, wydłużenie i zwiększenie obfitości miesiączki. Mogą pojawić się przy tym skurcze macicy.

Wkładka hormonalna uwalnia hormon, który ma zmniejszyć ruchliwość plemników, poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego i spowodować zmianę w grubości endometrium. U wielu kobiet stosujących spiralę hormonalną dochodzi do zahamowania jajeczkowania i nie mają one miesiączki. Wkładka tego typu jest polecana dla pań, które już rodziły, nie karmią piersią i mają bolesne, obfite miesiączki. Działa ona leczniczo i skraca czas trwania miesiączek i intensywność krwawienia. Rzadziej przy jej zastosowaniu pojawiają się infekcje i stany zapalne, ale niesie ona takie samo ryzyko skutków ubocznych, co inne metody antykoncepcji hormonalnej, np. pigułki doustne. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*