Wczesna diagnoza uszkodzenia nerek przy cukrzycy

 Cukrzyca to ogólnoustrojowa choroba, na którą cierpi około 3 mln osób w Polsce i ponad 420 mln na świecie, choć wielu nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Choroba ta charakteryzuje się zaburzeniami metabolizmu węglowodanów oraz tłuszczów i białek. Jednym z powikłań cukrzycy mogą być poważne uszkodzenia nerek. Naukowcy z Krakowa opracowali nową metodę, która pozwala wykryć we wczesnym etapie takie uszkodzenia

Praca naukowców z UJ

Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opracowali metodę, dzięki której będzie można odpowiednio wcześnie diagnozować uszkodzenia nerek spowodowanych cukrzycą, co jednocześnie przyczyni się do rozpoznania ryzyka wystąpienia niewydolności nerek u pacjentów.

uszkodzone nerki

Metoda została już zgłoszona do międzynarodowego urzędu patentowego i jest chroniona prawem własności intelektualnej. Informacje o wynalazku z Krakowa znalazły się w fachowych czasopismach, m.in. „Nanomedicine”.  To bardzo dobra informacja dla milionów osób chorujących na cukrzycę. U ponad 10 proc. z nich rozwijają się powikłania, m.in. dotyczące uszkodzenia nerek. Przy opracowywaniu nowej metody diagnostycznej zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem dr hab. Ewy Stępień współpracował z naukowcami z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN – dr Maciejem Romanem i dr hab. Czesławą Paluszkiewicz już od 2014 roku.

Jaki jest sekret nowej metody diagnostycznej?

Nowa metoda badania chorych na cukrzycę pod kątem uszkodzenia nerek opiera się na odkryciu badaczy. Zauważyli oni pewną prawidłowość, mianowicie że mikropęcherzyki znajdujące się w moczu można potraktować jako nowy biomarker choroby cukrzycowej nerek.

Owym biomarkerem może być zarówno pewna cząsteczka, jak i substancja czy wskaźnik fizyczny. Poziom cukru jest biomarkerem cukrzycy, a ciśnienie krwi biomarkerem nadciśnienia. Teraz wykryto podobne biomarkery w moczu, które dotychczas nie były wykorzystywane przy diagnostyce chorób nerek związanych z cukrzycą. Mikropęcherzyki pochodzenia komórkowego w moczu są reprezentatywne dla komórek, od których pochodzą.

Badane są w nich w ramach spektroskopii ramanowskiej, czyli spektroskopii stanów oscylacyjnych cząsteczek, skład molekularny na poziomie zawartości cząsteczek białka, kwasów nukleinowych, lipidów, tłuszczy w komórce.

Co dalej z wynalazkiem?

Obecnie należy przeprowadzić badania kliniczne wynalazku, a kolejnym etapem stojącym przed naukowcami będzie stworzenie prototypu testu. Być może będzie on stosowany we wczesnej diagnostyce uszkodzenia nerek. Nieinwazyjny test ma nie obciążać pacjenta, ale i pozwoli na wczesne wykrycie powikłań. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*