Wazektomia – sposób na antykoncepcję

W zdecydowanej większości przypadków o antykoncepcję długoterminową dbają kobiety, przyjmując tabletki hormonalne lub stosując inne metody przeciwdziałania ciążom. Mężczyźni korzystają z prezerwatyw, ale nie tylko taka metoda antykoncepcji jest dla nich dedykowana. Mogą poddać się również wazektomii. Czym jest ten zabieg?Pojęcie wazektomii

Pod pojęciem wazektomia kryje się  zasadniczo bardzo prosty zabieg chirurgiczny wykonywany wyłącznie u mężczyzn. Polega on na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, przez które przepływają plemniki. Jest to najtańsza i najbardziej skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn, niewymagająca stosowania żadnych środków pomocniczych, które mogłyby zaburzyć aktywność seksualną. Skuteczność tej metody oceniana jest na 99,9 proc., o ile zabieg mikrochirurgiczny został wykonany poprawnie, przez wykwalifikowanego, doświadczonego chirurga.

Ma ona jednak pewną wadę – nigdy nie można mieć pewności, że zabieg będzie odwracalny, dlatego mężczyzna poddający się wazektomii powinien mieć 100 procentową pewność, że nie chce w przyszłości zostać ojcem. W wyniku wazektomii sperma mężczyzny jest pozbawiona plemników.

Zalety zabiegu

Poddając się wazektomii mężczyzna likwiduje możliwość poczęcia dziecka. Jednocześnie, ta metoda antykoncepcji jest w pełni bezpieczna bowiem nie wpływa ujemnie na funkcje seksualne, libido czy czynność hormonalną gruczołów płciowych. Na stałe rozwiązuje problem antykoncepcji w związku i nie powoduje efektów ubocznych dla zdrowia pacjenta. Wydatek ponoszony na wazektomię ma charakter jednorazowy, dlatego w porównaniu z innymi środkami antykoncepcyjnymi, np. prezerwatywami czy tabletkami, jest to najtańsza metoda przeciwdziałania niechcianej ciąży.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Można podjąć próbę chirurgicznego udrożnienia podwiązanych nasieniowodów u mężczyzny, który uprzednio poddał się wazektomii, ale nie ma pewności, że operacja zakończy się sukcesem. Ponadto, zabieg jest kosztowny.

Nowoczesna procedura przeprowadzania wazektomii

Wazektomię można przeprowadzić w toku normalnej operacji chirurgicznej, choć obecnie coraz częściej stosuje się Wazektomię Bez Skalpela, określaną jako WBS. Polega ona na rozwarstwieniu skóry, bez konieczności zakładania szwów. WBS zmniejsza ryzyko krwawienia i dyskomfort pacjenta. Blizna pozostająca po operacji jest w praktyce niewidoczna, co dla wielu panów również będzie miało niebagatelne znaczenie. Dzięki WBS ryzyko infekcji po zabiegowej jest minimalne. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*