Wapń – już nie tylko na osteoporozę i uczulenie?

Od dzieciństwa mówi się nam, że trzeba pić mleko, żeby mieć zdrowe kości. To oczywiście jest prawdą, gdyż od ilości wapnia zależy prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Zalecana dzienna dawka wapnia zależy głównie od wieku, płci i współistniejących chorób, ale zazwyczaj dla dorosłych wynosi od 1000-1300mg.

Do największej utraty wapnia dochodzi najczęściej u kobiet w okresie menopauzalnym. Wtedy też często rozwija się osteoporoza. Do zmniejszenia wchłaniania wapnia dochodzi również podczas przyjmowania niektórych leków. Dotyczy to leków takich jak: cyprofloksacyna, tetracykliny, lewotyroksya, ranitydyna, cymetydyna, inhibitory pompy protonowej, bifosfoniany. Poza tym, że wapń jest obecny w pokarmach typu:ser biały, żółty, mleko możemy uzupełnić jego niedobory suplementami diety. Najczęściej stosuje się węglan wapnia w połączeniu z witaminą D3 (Calcium Vitrum, Ostercal, Osteovis) lub węglan wapnia z witaminą C.

Wapń to nie tylko kości

 

1.Powszechnie stosuje się go również jako lek pierwszego rzutu w przypadku uczuleń. Wapń w postaci mleczanu wapnia zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i błon komórkowych, dzięki czemu ogranicza odczyny alergiczne. Tę postać wapnia spotyka się również w różnych połączeniach z innymi substancjami np. cynk, kwercetyna (Calcium Duo Alergo, Calcium Alergo Plus). W przypadku reakcji alergicznych w postaci syropów dla dzieci stosuje się glubionian i laktobionian wapnia.
 

2.Z badań opublikowanych w 2002 roku wynika, że wapń zmniejsza nawet o 48% objawy związane z tzw. zespołem przedmiesiączkowym. Wyniki takie osiągnięto podając 1200mg wapnia dziennie kobietom ze średnim lub wysokim natężeniem tego rodzaju objawów.

3.Na podstwie przeprowadzonych badań swierdzono, że podawanie wapnia i witaminy D3 w dawce 1200mg + 800j.m, doprowadziło do obniżenia ciśnienia skurczowego o 9%.

4.Są również przypuszczenia, co do działania redukującego wzrost gruczolaka (nowotwór) oraz hyperplazji nabłonka odbytu.

 

Myślę więc, że warto pomyśleć o tym, aby wapnia nigdy nie brakowało w naszej diecie. Jeśli nie lubimy pić mleka jedzmy przetwory mleczne lub dokonajmy zakupu odpowiedniego preparatu w aptece. Przypominam jednak, że większość preparatów multiwitaminowych zawiera w swoim składzie wapń. Więc jeśli jakiś zażywamy na codzień, suplementacja dodatkowa wapnia nie powinna być potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*