Wady postawy – kto jest na nie narażony i jak je leczyć?

Wady postawy są problemem, który dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Problem ten pojawia się zwykle już w dzieciństwie i obecnie występuje u blisko 60 procent dzieci. Nieleczona wada postawy przyczynia się do silnych bóli kręgosłupa oraz rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Jak zapobiegać wadom postawy i jak je leczyć?

Czym są wady postawy?

Prawidłowa postawa ciała to taki układ poszczególnych odcinków ciała niedotkniętych zmianami, który zapewnia odpowiednie zrównoważenie i stabilność ciała, wymaga niewielkiego wysiłku mięśniowego, zapewnia dużą wydolność statyczną i dynamiczną oraz stwarza warunki właściwego ułożenia i działania narządów wewnętrznych. Za wadę postawy uważa się więc wszelkie odstępstwa od przyjętej normy.

Jakie są rodzaje wad postawy?

Lekarze wyróżniają kilka najczęściej występujących wad postawy, należą do nich kifoza, lordoza oraz skolioza. Kifoza to wada postawy polegająca na nadmiernym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. W przyszłości może doprowadzić do powstania garbu, a także problemów z oddychaniem. Z kolei lordoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Z czasem prowadzi do powstawania zmian w odcinku szyjnym oraz zwyrodnieniowe narośla. W przypadku skoliozy mamy do czynienia z bocznym skrzywieniem kręgosłupa występująca w trzech płaszczyznach. Choroba obejmuje odcinek szyjny, krzyżowy i lędźwiowy. Może mieć podłoże genetyczne, jednak jej dokładne przyczyny nie są do końca znane.

Kto jest najbardziej narażony na problemy z postawą?

Wady postawy to problem, który najczęściej diagnozowany jest u dzieci. Wśród przyczyn schorzenia wymienia się przede wszystkim nieprawidłowa postawa w trakcie wykonywania przez dziecko codziennych czynności nadwaga oraz zbyt mała aktywność fizyczność. Obecnie wady postawy występują coraz częściej u dorosłych, którzy prowadzą siedzący tryb życia i nie utrzymują prawidłowej postawy zarówno w domu, jak i w pracy. Problem ten nie omija też osób pracujących fizycznie, które mocno obciążają kręgosłup i nie zachowują prawidłowej postawy w trakcie wykonywania obowiązków.

Jak radzić sobie z wadami postawy?

Wady postawy można łatwo przeoczyć, gdyż przez dłuższy czas nie dają widocznych objawów. Warto więc obserwować postawę jako dziecko przyjmuje w trakcie codziennych czynności. W walce z wadami postawy w każdym wieku nieoceniona jest regularna aktywność fizyczna. Przy bardzo dużych wadach należy udać się po pomoc do specjalisty, który określi poziom schorzenia i ustali indywidualny system działań terapeutycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*