W jakim wieku wykonać laserową korekcja wzroku?

Przyjmuje się, że laserową korekcję wzroku przeprowadza się między 21. a 50. rokiem życia. Nie są to jednak sztywne granice, bo w trakcie badań kwalifikacyjnych lekarz może uznać, że zabieg może zostać wykonany również u starszego pacjenta.

Laserowa korekcja wzroku to zabieg polegający na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki. Przeznaczony jest dla pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem. Pozwala poprawić ostrość widzenia, dzięki czemu pacjenci nie muszą już dłużej korzystać z okularów i soczewek kontaktowych.

Nie u każdego można przeprowadzić laserową korekcję wzroku

W trakcie badań kwalifikacyjnych lekarz określa wielkość wady, którą można zniwelować podczas operacji. Standardowy zakres to od -5 do -10 dioptrii dla krótkowidzów od +0,75  do +6 dioptrii dla dalekowidzów z astygmatyzmem do 6 dioptrii.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest szybki i całkowicie bezbolesny, bo wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu dopuszczone zostają jedynie osoby, u których lekarz przeprowadzający kwalifikację wstępną nie stwierdzi przeciwwskazań. Chodzi tu o okoliczności, które obniżają skuteczność zabiegu albo wręcz zagrażają zdrowiu pacjenta.

W trakcie kwalifikacji pacjenci wypełniają kwestionariusz dotyczący zdrowia, w którym wymieniają dolegliwości i przebyte w przeszłości choroby, przyjmowane leki, lekarz przeprowadza wywiad medyczny oraz bada kondycję oka.

Okolicznością, która może uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku jest wiek pacjenta, ale ostatecznie lekarz, biorąc pod uwagę szereg okoliczności i swoje doświadczenie zawodowe, decyduje, czy pacjent powinien otrzymać skierowanie na zabieg. W wyjątkowych sytuacjach pacjent powyżej 50 roku życia może zostać zakwalifikowany do zabiegu.

Od jakiego roku życia możemy wykonać laserową korekcję wzroku?

Nawet jeśli pacjent przez całe życie nosi okulary, warto odczekać co najmniej do 21. urodzin, by mieć pewność, że oko przestało rosnąć. Wykonanie zabiegu zbyt wcześnie może skutkować tym, że efekt będzie daleki od oczekiwanego, bo wprawdzie bezpośrednio po zabiegu poprawi się ostrość widzenia, ale z czasem będzie ona spadała.

Przyjmuje się więc, że minimalny wiek, w którym laserowa korekcja wzroku ( https://oftalmika.pl/pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku ) jest zasadna, to 21 lat. Pacjenci z krótkowzrocznością poniżej tego wieku mogą skorzystać z ortokorekcji, czyli metody polegającej na modelowania rogówki podczas snu. Pacjent zakłada do spania specjalnie dopasowane do jego wady soczewki, które po przespanej nocy (min. 6 godz.) poprawiają krzywizną rogówki.

Czy istnieje górna granica wieku do wykonania laserowej korekcji wzorku?

Umownie przyjmuje się, że laserową korekcję wzroku wykonuje się do 50. urodzin, gdyż po tym czasie dochodzi do starczowzroczności tzw. presbiopia. To naturalny proces starzenia oka, któremu medycyna nie jest w stanie całkiem zapobiec aczkolwiek w ostatnim roku, zostały dopuszczone  w fazie testowej na rynku USA krople, które mają za cel poprawienie widzenia u prezbiopów. Są także inne sposoby, sposoby, by go spowolnić.

U jednych pacjentów starczowzroczność już w okolicach 45. roku życia jest rozwinięta w stopniu, który podważa sens przeprowadzania laserowej korekcji wzroku, inni jeszcze w wieku 50 lat mają oczy w stanie na tyle dobrym, że wciąż można przeprowadzić zabieg.

Ostateczną decyzję podejmuje lekarz kierując się dobrem pacjenta, w przypadku pacjentów ze starczowzrocznością stosuje się metodę PresbyMAX, zabieg polegający na wieloogniskowej ablacji rogówki. Jeśli lekarz uzna, że przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku jest niezasadne, zaproponuje inne zabiegi, które poprawią jakość życia pacjenta. Jednym z nich jest RLE – refrakcyjna wymiana soczewki polegająca na usunięcie naturalnej soczewki pacjenta i wczepienie na jej miejscu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, która przywraca dobre widzenie.

Należy też mieć na względzie to, że medycyna nieustannie się rozwija: pojawiają się nowe zabiegi, udoskonalane są obecnie stosowane metody. Nawet jeśli pacjent zbliża się do wieku, który uznawany jest za górną granicę dla przeprowadzenia zabiegu, warto, by skonsultował się z lekarzem. Może okazać się, że wstępna kwalifikacja przyniesie dobre wiadomości, bo pacjent w dalszym ciągu spełnia medyczne wymagania, które umożliwiają przeprowadzenie korekcji.

Ważna rzecz by móc przeprowadzić laserową korekcję wzroku wada musi być stabilna w ostatnim roku, czyli nie ulec zmianie (w naszej Klinice dopuszczamy wahania rzędu 0,25 dioptrii, ale w odstępie 6 miesięcy do daty zabiegu) i wada musi się znaleźć w parametrach możliwych do korekcji wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.