Trzydniówka u dziecka – jak ją leczymy?
RedakcjaKtóry z rodziców nie słyszał o trzydniówce – niegroźnej chorobie wieku dziecięcego, która kojarzy się głównie z wysypką i wysoką gorączką. Nie każdy z nas jednak wie, że trzydniówka to jedynie potoczna nazwa, w medycznej klasyfikacji nazywa jest rumieniem nagłym czy chorobą szóstą. Przyczyną schorzenia jest zakażenie herpeswirusami HHV6 i HHV7 – przyjrzyjmy się danej infekcji i sposobom leczenia.
Objawy towarzyszące trzydniówce
Rumień nagły rozwija się stosunkowo powoli – okres inkubacji herpeswirusów trwa od 7 do nawet 15 dni! Pierwszym i głównym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka, która może sięgnąć nawet do 40°C – nie towarzyszą jej inne dolegliwości. W momencie jej wystąpienia warto wykluczyć inne przyczyny, np. ząbkowanie czy zakażenie dróg moczowych. Podwyższonej temperatury nie należy lekceważyć, jeżeli trwa ona dłużej niż trzy dni – należy wtedy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Wysoka temperatura ciała pojawiająca się przy trzydniówce utrzymuje się przez około 3 dni, lecz stan ogólny dziecka nie ulega pogorszeniu. W bardzo rzadkich przypadkach gorączce towarzyszy lekka biegunka, podrażnienie górnych dróg oddechowych czy zwiększona drażliwość dziecka. Po około 72 godzinach następuje spadek gorączki, temperatura ciała wraca do normy – towarzyszy temu drobna, bladoróżowa wysypka na skórze, która występuje najczęściej na tułowiu – stąd też nazwa: rumień nagły.

Przyczyny występowania trzydniówki
Czynnikiem wywołującym chorobę dziecięcą są wirusy HHV-6 i HHV-7 przenoszone drogą kropelkową – choroba wirusowa dotyka najczęściej dzieci między 3 miesiącem, a 3 rokiem życia. Choroba jest zaraźliwa, wirus wykluwa się nawet do 15 dni – dziecko zaraża w tym czasie osoby ze swojego otoczenia. Pociecha może zarazić się od innego dziecka, które choruje, niedawno chorowało albo jest zakażone, lecz nie wykazuje żadnych objawów klinicznych. Nosicielami wirusa mogą być również osoby dorosłe – jest to niezwykle kłopotliwe. Nieświadomi zarażeniem rodzice rozprzestrzeniają wirus drogą kropelkową np. poprzez pocałunek lub korzystanie z tych samych naczyń. Na zarażenie się rumieniem nagłym narażone są szczególnie niemowlęta, które wkładają do ust wszystko, co wpadnie im w ręce – w ten sposób przekazują wirus dalej, np. na poślinionych zabawkach.
Leczenie trzydniówki
Wysoka gorączka u dzieci może towarzyszyć również innym chorobom, warto więc skorzystać z porady lekarza, który wykluczy inne dolegliwości i rozwieje wątpliwości – wysoka temperatura występuje również podczas zapalenia ucha, infekcji układu moczowego czy infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli lekarz wykluczy możliwe choroby i nie zauważy innych towarzyszących objawów diagnozą będzie: TRZYDNIÓWKA! W tym przypadku nie masz się o co martwić, nie wymaga ona leczenia, lecz jedynie wprowadzenia środków łagodzących – w aptecznym asortymencie nie znajdziesz preparatów, które skrócą przebieg rumienia nagłego. Pierwszym krokiem po wykluczeniu innych chorób powinna być próba obniżenia temperatury ciała.
Przed wdrożeniem środków farmakologicznych na zbicie temperatury skorzystaj z domowych metod – chłodne okłady na czoło, podawanie dziecku dużej ilości płynów, kąpiel w chłodniejszej wodzie (temperatura wody powinna być o 2 stopnie niższej niż temperatura malucha). Jeżeli wdrożone metody nie przyniosą rezultatów, a dziecko nadal ma gorączkę, możesz skorzystać z leków przeciwgorączkowych w postaci syropów bazujących na paracetamolu lub ibuprofenie np. Nurofen Forte dla dzieci, Apap dla dzieci Forte, Ibufen Forte czy Ibum Forte. Należy mieć na uwadze, że wszystkie leki zwalczające gorączkę u dzieci należy podawać ściśle według zaleceń lekarza lub informacji podanej na ulotce!
Dodaj komentarz