Test szczepionki na boreliozę
RedakcjaW 2022 roku eksperci alarmują, że w Polsce pojawiła się prawdziwa plaga kleszczy. Niestety, ale problem ten trwa już od lat. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Polsce podawał, że w 2019 roku zanotowano 20 614 przypadków boreliozy, która przenoszona jest właśnie przez kleszcze. W okresie od 1 stycznia do 31 maja zanotowano w Polsce 2609 przypadków tej choroby, podczas gdy latem istnieje największe ryzyko zakażenia się nią od kleszczy. Jak dotychczas nie było żadnego leku na boreliozę. Obecnie jednak trwają testy szczepionki na to schorzenie.

Borelioza jako groźna choroba
Człowiek może zachorować na boreliozę, czyli chorobę z Lyme, w wyniku zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia, które przenoszone są głównie przez kleszcze. W pierwszym okresie os zakażenia pojawia się na skórze niebolesny rumień, w środku którego wyraźnie widoczne jest przejaśnienie. Rumień może pojawić się w zupełnie innym miejscu, niż ukąszenie kleszcza. Dlatego mówi się o rumieniu wędrującym. Zakażeniu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, więc gorączka lub stan podgorączkowy, ogóle uczucie rozbicia, wszechogarniające zmęczenie czy bóle mięśni, stawów i głowy.
W przebiegu boreliozy wymienia się wiele różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Może dojść również do odkleszczowego zapalenia mózgu. Nie ma leku na boreliozę, ale wkrótce może pojawić się szczepionka na boreliozę. We wczesnej fazie rozwoju choroby można ją leczyć antybiotykami, ale później potrzebna jest już dodatkowa terapia, a w niektórych przypadkach nawet rehabilitacja.
Testy szczepionki na boreliozę
Firmy farmaceutyczne Pfizer i Valneva połączyły swoje siły i rozpoczęły badania nad lekiem, który ma być skuteczny i bezpieczny dla pacjentów chorujących na boreliozę. Firmy te w ciągu kilku najbliższych miesięcy mają realizować trzecią fazę testów nad swoją szczepionką na boreliozę – VLA15.
W pierwszych etapach badań nad tym preparatem naukowcom udało się potwierdzić, że jest on bezpieczny i właściwie, w ukierunkowany sposób stymuluje organizm do walki z zakażeniem. Uczestnicy przedsięwzięcia z różnych krajów, łącznie z Polską, mają sprawdzić, jaką skutecznością charakteryzuje się nowy preparat.
Trzecia faza badań nad szczepionką na boreliozę obejmie 6 tys. osób, które przyjmą 3 dawki szczepienia lub placebo, a po roku zostanie im podana dawka przypominająca. Naukowcy sprawdzą, jak substancja ta wpłynie na układ immunologiczny pacjentów w okresie największej aktywności kleszczy, kiedy zakażenia krętkami boreliozy zdarzają się najczęściej.
Dodaj komentarz