Test płodności dla mężczyzn – na czym to polega?

Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z niepłodności zarówno kobiety, jak i mężczyzny. W celu sprawdzenia, czy nasienie mężczyzny ma wystarczającą jakość dla skutecznego zapłodnienia partnerki, wykonuje się różne testy płodności. Dostępne są również testy domowe, do samodzielnego wykonania.Uwaga!

Męską niepłodność można obiektywnie stwierdzić, gdy w 1 mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednocześnie, że mężczyzna nie będzie mógł spłodzić dziecka.

Diagnostyka męskiej niepłodności

W pierwszej kolejności lekarz badający płodność pacjenta przeprowadza badania fizykalne, które mają ocenić, czy jakiekolwiek anomalie w budowie anatomicznej jąder, moszny i penisa nie są przeszkodą w spłodzeniu potomka. Jeśli badania wypadną pomyślnie, kolejnym punktem na drodze do zdiagnozowania płodności mężczyzny, jest oznaczenie stężenia hormonów. W tym celu przeprowadza się badanie krwi na poziom hormonów:

·         FSH,

·         testosteronu,

·         prolaktyny,

·         LH.

Czy wiesz że…?

Prawidłowy poziom testosteronu u mężczyzny wynosi od 260 do 1,000 nanogramów na decylitr. Poziom hormonu spada wraz z wiekiem, ale ćwiczenia fizyczne podnoszą tą wartość.

Następnie wykonuje się seminogram, czyli badanie nasienia męskiego. Polega ono na pobraniu dwukrotnie, z odstępem 3-tygodniowym, próbki spermy. Bada się ją pod kątem jej objętości, współczynniku pH, ilości białych krwinek i innych składników oraz ilość plemników, ich ruchliwość i stan. Na podstawie seminogramu można wykryć:

·         zdrowe plemniki,

·         martwe plemniki,

·         problemy z ruchliwością plemników,

·         brak plemników lub zbyt małą ich ilość,

·         nieprawidłowości w budowie plemników.

Testy domowe

Badania niepłodności męskiej w klinikach i gabinetach lekarskich są krępujące. Dlatego można rozpocząć diagnostykę od testów domowych. Mężczyzna powinien zaobserwować ilość nasienia po ejakulacji. U zdrowego mężczyzny wynosi ona od 2 ml do 6 ml, czyli około jedną łyżeczkę.

W aptekach do nabycia są wyroby medyczne w postaci testu domowego płodności mężczyzny. Umożliwia on szybkie skontrolowanie liczby ruchliwych plemników w próbce nasienia. Test wskazuje, czy ilość nasienia jest prawidłowa, czyli czy w próbce znajduje się 20 mln lub więcej aktywnych plemników na mililitr. Powtórzenie dwukrotnie testu i uzyskanie pozytywnych wyników oznacza, że jest ponad 85-procentowa szansa na to, że nasienie jest prawidłowe, a płodność dobra. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*