Szczepionka mRNA przeciw COVID-19 – czym jest?

Od ponad miesiąca najczęściej powtarzanym w mediach i odmienianym przez wszystkie przypadki słowem jest szczepionka. Nie jest to nic dziwnego, skoro to właśnie ona ma nas wyzwolić spod tyranii SARS-CoV-2! W Polsce rozpoczęto już „wielkie szczepienie”, na pierwszy ogień poszła szczepionka mRNA przeciw Covid-19 firmy Pfizer/BioNTech. Czym różni się ona od tradycyjnych szczepionek?

Szczepionka mRNA

Choć mogłoby się wydawać, że technologia mRNA jest całkowicie nowa, nie jest to do końca prawdą. Naukowcy pracowali nad nią już od ponad dwóch dekad, zaś obecnie panująca pandemia stała się ostatecznym impulsem do zastosowania tejże technologii na szeroką skalę. W skrócie szczepionka mRNA zawiera kwas rybonukleinowy (RNA wirusa), który jest wykorzystywany jako matryca do produkcji białek wirusowych mających za zadanie pobudzenie tworzenia przeciwciał przez komórki organizmu. A dokładniej… Kwas rybonukleinowy jest używany w komórkach do produkcji białek, przy czym informacja genetyczna o białkach jest zakodowana w DNA, które znajduje się w jądrze komórkowym. Do powstania białka w komórce niezbędne jest, aby kodujący je gen został przepisany na sekwencję matrycowego RNA (mRNA), w której „ukryta” jest instrukcja produkowania konkretnego białka.

szczepionka mRNA na covid-19

W organizmie mRNA jest transportowane z jądra komórkowego (z DNA) do cytoplazmy komórki i tam w rybosomach wytwarzane są białka. Jednak istnieje również możliwość, aby „receptura” na nowe białko nie wyszła z wnętrza komórki, a została dostarczona z zewnątrz. Na takiej właśnie zasadzie działa szczepionka mRNA na Covid-19. Zawiera ona mRNA kodujące białko S, które znajduje się w otoczce wirusa SARS-CoV-2 (kolce tworzące koronę wokół rdzenia wirusa). mRNA jest zamknięte w lipidowej osłonie, która umożliwia pokonanie błony komórkowej, wniknięcie do komórki i dotarcie do rybosomów, gdzie zaczyna się synteza białka S. Obecność takiego silnego antygenu wywołuje odpowiedź odpornościową organizmu i produkcję specyficznych przeciwciał. Najważniejsze, że cały proces odbywa się całkowicie bez udziału jądra komórkowego i DNA, a tym samym nie ma możliwości jego modyfikacji! Co więcej, do wywołania efektu leczniczego potrzeba jest minimalna dawka mRNA, a w dodatku po zakończeniu swojego zadania ulega ono degradacji!

Szczepionka mRNA na Covid-19 a szczepionki tradycyjne

Szczepionka mRNA jest szczepionką syntetyczną, czyli w trakcie jej opracowywania nie było konieczności bezpośredniego kontaktu z czynnikiem zakaźnym. W szczepionkach do tej pory stosowanych wymagana jest praca z wirusem – najpierw długa procedura hodowli wirusa w warunkach laboratoryjnych, a następnie jego inaktywacja lub atenuacja (osłabianie jego zjadliwości). Pod tym względem szczepionka mRNA na covid-19 jest absolutnie rewolucyjnym preparatem. Ponadto jej zaletą jest krótszy czas produkcji – całą partię można wyprodukować w zaledwie tydzień, dla porównania np. na partię szczepionki na grypę trzeba czekać około pół roku. Technologia mRNA ma jeszcze jeden ogromny atut – elastyczność. Wystarczy zmienić instrukcję białka (sekwencję nukleotydową) w opracowanym już terapeutycznym mRNA, aby wytworzyć dowolne białko. Łatwość, z jaką można modyfikować mRNA, pozwala dostosowywać szczepionkę do mutującego patogenu (jeśli w osłonie koronawirusa pojawi się inne białko S, zaledwie kilka tygodni zajmie uaktualnienie szczepionki). Obecnie do użytku dopuszczone zostały dwie szczepionki mRNA na Covid-19 – Pfizer/BioNTech (dostępna również w Polsce) oraz Moderna.

Szczepionka mRNA na koronawirusa – czy jest bezpieczna?

Dopuszczenie do obrotu jakiegokolwiek leku czy też szczepionki, mimo że poprzedzone jest badaniami, testami i skomplikowanymi procedurami rejestracyjnymi, zawsze jest obarczone ryzykiem, które niesie wystąpienie działań niepożądanych. Tak to już działa! Dlatego nie dziwią raporty o skutkach ubocznych u osób zaszczepionych produktami firm Moderna czy Pfizer/BioNTech. Jednak w przypadku szczepionki mRNA na Covid-19 standardowe kwestie bezpieczeństwa zostały nieco przesłonięte przez doniesienia o rzekomym wpływie szczepionki na ludzki genom. Wszystkie badania i opinie jasno wskazują, że to informacje wyssane z palca, a szczepionka mRNA nie modyfikuje DNA – nie ma takiej możliwości, aby sekwencja z mRNA została przepisana na DNA, a następnie włączona do genomu! Nie ma także podstaw do obaw, że podanie szczepionki jest w stanie wywołać infekcję (szczepionka zawiera zaledwie fragment informacji genetycznej wirusa, nie jego całość).

Lekarze nie mają wątpliwości, że jeśli chcemy pokonać pandemię i wrócić do normalności, musimy się zaszczepić. Nie ma skutecznego leku na Covid-19, szczepionka jest jedyną opcją. Wielu ekspertów, którzy wypowiadali się w mediach, podkreśla, że szczepionka mRNA na koronawirusa jest skuteczna oraz bezpieczna. Niektórzy pokusili się nawet o stwierdzenie, że ze względu na unikalną technologię mRNA jest ona najbezpieczniejszą ze wszystkich szczepionek, które zostały wyprodukowane na przestrzeni lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*