Szczepienia nieobowiązkowe – z których warto skorzystać?

Szczepienia obowiązkowe, jak co roku ogłaszane są przez Główny Inspektorat Sanitarny i są w pełni finansowane przez Państwo. W przypadku szczepień nieobowiązkowych koszty nie są pokrywane ze środków publicznych, a pakiet szczepień zalecanych mogą przyjąć zarówno dzieci, jak i dorośli. Jakie szczepienia nieobowiązkowe wybrać?

Szczepienia nieobowiązkowe – dylemat każdego rodzica

Na liście szczepień zalecanych znajduje się wiele propozycji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, lecz czy rzeczywiście należy poddać się wszystkim proponowanym szczepieniom nieobowiązkowym? Ośrodki zdrowia, jak i wszelkie placówki medyczne nie mają obowiązku informowania nas o szczepieniach dodatkowych oraz o terminach, w jakich należy je przeprowadzić (zobacz też kalendarz szczepień obowiązkowych). Skorzystanie ze szczepień zalecanych to jedynie nasz indywidualny wybór, możesz skorzystać z kilku lub nie podjąć się żadnego z nich. Szczepienia nieobowiązkowe odbywają się jedynie po konsultacji z lekarzem, a wszelkie szczepionki wydawane są w aptekach przy okazaniu recepty! Jeżeli już zdecydować się na szczepienia nieobowiązkowe to jakie wybrać, czym się kierować? – podpowiemy Wam jakie są najpopularniejsze szczepienia zalecane.

szczepionki nieobowiązkowe

Meningokoki to bakterie, które przenoszone są drogą kropelkową, przez pocałunek lub poprzez korzystanie z jednych akcesoriów higienicznych. Meningokoki mogą wywołać poważne zakażenia organizmu, między innymi: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc oraz sepsa. Zakażenia wywołane bakteriami mogą wystąpić nawet w przeciągu dobry, a w grupie największego ryzyka znajdują się są dzieci od 3. miesiąca do 6. roku życia oraz młodzież od 11 do 19 roku życia.

Szczepienia nieobowiązkowe przeciw meningokokom – jak je wykonać?

Dzieci od 2 do 12 miesięcy 2 dawki oraz dawka uzupełniająca podana w 2 roku życia. Dzieci, które ukończyły 1 rok życia oraz starsze 1 dawka.

Ospa wietrzna

Szczepienia nieobowiązkowe obejmują również szczepionkę przeciw ospie wietrznej. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym. Możliwość zakażenia występuje również poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby. Przyjęcie szczepionki nieobowiązkowej przeciwko ospie wietrznej nie jest ochroną przed zachorowaniem, lecz załagodzenie dolegliwości towarzyszącej chorobie (swędzenie, pieczenie czy blizny, które są skutkiem intensywnego drapania). Ospa wietrzna może wywołać również inne, groźne powikłania między innymi: zapalenie opon mózgowych, ropne zakażenie skóry, mięśnia sercowego czy mózgu. Jak podaje GOV skuteczność szczepionki zalecanej przeciwko ospie jest bardzo wysoka, przekracza aż 95%.

Szczepienia nieobowiązkowe przeciwko ospie wietrznej – jak je wykonać?

Szczepionkę można stosować u zdrowych dzieci od 9. miesiąca życia. Niezależnie od wieku konieczne jest podanie 2 dawki. Pierwsza najlepiej między 12. a 18. miesiącem życia, druga od 6 tygodni do 3 miesięcy później. Można podać szczepionkę skojarzoną (łącznie przeciw odrze, śwince, różyczce i ospie MMR- -V).

Rotawirusy

Zakażenie rotawirusami wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, do których zalicza się: ostre biegunki, wymioty oraz wysoką gorączkę. Szczepienia nieobowiązkowe przeciwko rotawirusom nie zapobiegają zarażeniu się, lecz chronią przed ciężkim przebiegiem infekcji i powikłaniami, takimi jak: odwodnienie czy zaburzenia elektrolitowe. W przypadku dzieci zakażenie rotawirusami kończy się najczęściej pobytem w szpitalu w celu odbudowania gospodarki wodno-lipidowej.

Szczepienia nieobowiązkowe przeciw rotawirusom – kiedy je wykonać?

Pierwsza dawka szczepienia zalecanego podawana jest doustnie przed ukończeniem 12. tygodnia życia, kolejne do 24 lub 32 tygodnia życia. Szczepionka zalecana przeciw rotawirusom może być podawana w 2 lub 3 dawkach w zależności od preparatu.

Grypa

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt ze skażoną powierzchnią. Objawy towarzyszące infekcji należą do grupy bardzo uciążliwych: wysoka gorączka, astenia (ból mięśni i stawów) oraz kaszel i katar. Nieprawidłowy wyleczona grypa może wywołać powikłania pogrypowe, między innymi: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia serca. Szczepienia nieobowiązkowe przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom w grupie 40-70% zdrowych osób poniżej 65. roku życia. Szczepy bakterii występujące w szczepionce na dany sezon grypowy ulegają corocznej zmianie. W sezonie grypowym 2019/2020 przygotowano 4-walentne szczepionki zawierające antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami: A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09, A/Kansas/14/2017 (H3N2), B/Colorado/06/2017, B/Phuket/3073/2013.

Szczepionka zalecana przeciwko przeciw grypie podlega refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia (VaxigripTetra), natomiast przed ukończeniem 65. roku życia szczepienia nieobowiązkowe przeciwko grypie są pełnopłatne (Fluenz Tetra). Przełomem w danym sezonie okazała się szczepionka donosowa przeciw grypie przeznaczona do stosowania u dzieci oraz młodzieży od 2 do 18 roku życia.

Szczepienia nieobowiązkowe przeciw grypie – kiedy je wykonać?

Zaleca się szczepić przeciwko grypie jeszcze przed rozpoczęciem sezonu największej zachorowalności – w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. W przypadku dzieci, które po raz pierwszy przystępują do szczepienia przeciw grypie sezonowej wymagane jest powtórzenie czynności po 4 tygodniach od otrzymania pierwszej dawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*