Szczepienia na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

Pandemia COVID-19 rozpoczęła się w Chinach na koniec 2019 roku. Z czasem niestety rozprzestrzeniła się na świecie, a koncerny farmaceutyczne stanęły do wyścigu o wynalezienie skutecznej i jednocześnie bezpiecznej szczepionki. Kilka takich preparatów jest już w obiegu, m.in. szczepionka Pfizera, wynaleziona wraz z firmą BioNTech. Szczepionka ta została zaaprobowana do szczepień dzieci w wieku 5-11 lat w całej Europie.

szczepienie na covid-19 dla dzieci

Stopniowe szczepienia na COVID-19 w Polsce i na świecie

Końcówka 2020 roku rozpoczęła masowe szczepienia na koronawirusa z wykorzystaniem kilku dopuszczonych do tego celu szczepionek, w tym Pfizera, Moderny czy AstryZenecka i Johnson&Johnson. Wówczas szczepiono osoby dorosłe, głównie seniorów i służbę zdrowia. W dalszej kolejności każda osoba pełnoletnia mogła się za darmo zaszczepić na COVID-19.  Z czasem dopuszczono taką możliwość dla młodzieży w wieku od 12 do 18 roku życia. Obecnie, 25 listopada 2021 roku EMA pozytywnie zarekomendowała szczepionkę przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy zaczną się zatem ich szczepienia w Polsce?

EMA zatwierdza szczepionkę na COVID-19 dla dzieci

EMA (Europejska Agencja Leków) pod koniec listopada bieżącego roku zadecydowała, że wyda pozytywną rekomendację dla szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Zaleca ona stosowanie szczepionki Comirnaty firmy Pfizer u małych pacjentów w tym przedziale wiekowym.

Dawka podawana dzieciom szczepionki Pfizer ma być niższa niż ta, którą przyjmują dorośli, a także i młodzież w wieku od 12 do 18 lat. Podawać się ją będzie jednak podobnie, w postaci cyklu dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Badania nad wpływem szczepionki na COVID-19 u dzieci

Zanim EMA oceniła pozytywnie szczepionkę Pfizera w odniesieniu do najmłodszych pacjentów, została ona gruntownie przetestowana. Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 5 do 11 lat są podobne, jak u osób starszych. Zalicza się do nich ogólne zmęczenie, gorsze samopoczucie, bóle głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wkłucia oraz ból mięśni i dreszcze.

Przypomnijmy, że dotychczas szczepionka Pfizera była dopuszczona do używania u pacjentów pełnoletnich oraz młodzieży po ukończeniu 12 roku życia. W Polsce w wieku 12-18 lat zaszczepionych jest 1,6 mln dzieci. Działania niepożądane w tej grupie były bardzo rzadkie i dotyczyły 0,004 proc. osób. Wystąpiły więc u zaledwie 64 dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.