Suche oko u palaczy

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały organizm palacza, w tym na jego oczy, które pod wpływem ciągłego przebywania w kontakcie z dymem papierosowym, nadmiernie się wysuszają. Może to prowadzić do powstania syndromu suchego oka u osób palących papierosy.Wpływ dymu na oczy

Pod wpływem palenia papierosów do płuc przedostaje się nikotyna i substancje smoliste, a palacz wydycha dym papierosowy z milionami szkodliwych dla otoczenia cząsteczek. Dym wpływa negatywnie na ludzkie oczy. Wywołuje uczucie gryzienia, przez co oczy swędzą i są podrażnione. Z czasem palacz odczuwa suchość gałek ocznych.

Nie tylko osoby palące mogą cierpieć na suche oko, ale również osoby palące biernie, czyli przebywające w otoczeniu osób palących papierosy. Długotrwałe siedzenie czy stanie w zadymionym pomieszczeniu powoduje pieczenie i zaczerwienienie oczu. W efekcie prowadzi to do zapalenia spojówek.

Dym niszczy wzrok także od wewnątrz, ponieważ toksyny zawarte w nim źle wpływają na stan drobnych naczyń krwionośnych w oku. Wywołuje on efekt obkurczania się naczyń krwionośnych, przez co chwilowo oko jest niedotlenione. Przyspiesza to degenerację gałki ocznej. Nie bez znaczenia jest fakt, że papierosy są przyczyną powstawania wolnych rodników, przyczyniających się lub nawet odpowiadających za niszczenie wzorku palacza – aktywnego lub biernego.

To wszystko powoduje, że palacze i osoby biernie palące, częściej cierpią na choroby oczu, zespół suchego oka oraz są zagrożone nawet utratą wzroku, bowiem prowadzą do jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Profilaktyka i leczenie

Zapobieganie syndromu suchego oka u palaczy polega przede wszystkim na rzuceniu palenia lub ograniczeniu ilości palonych papierosów. Najlepiej palić na świeżym powietrzu, gdzie dym nie oddziałuje tak negatywnie na oczy, jak w zamkniętych pomieszczeniach. Podkreślić należy przy tym, że jedynym sposobem na to, aby uniknąć problemów ze wzrokiem i nie zmagać się z suchym okiem palacza, będzie natychmiastowe rozstanie z nałogiem nikotynowym.

Jeśli już odczuwamy negatywne skutki suchego oka – oczy pieką i są przesuszone, pojawia się podrażnienie i obrzmienie gałek ocznych, należy użyć specjalnych kropli, w postaci sztucznych łez, które szybko nawilżą oczy. Ważne jest, aby pamiętać o częstym mruganiu, przede wszystkim przy długotrwałej pracy przy komputerze lub oglądaniu telewizji. Co godzinę trzeba robić sobie kilkuminutowe przerwy, aby odprężyć wzrok. Ważne jest dla pozbycia się problemu suchego oka u palacza, prowadzenie zdrowej diety, w której znajdą się kwasy omega-3, witamina A, C, E, cynk, selen czy luteina, neutralizujące wolne rodniki.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*