Sputnik Light – co oferują w kwestii szczepień na koronawirusa Rosjanie?

Na całym świecie przez ostatni rok trwały prace badawcze pozwalające na opracowanie skutecznej bezpiecznej szczepionki na koronawirusa, przeciwdziałającej ciężkiemu zachorowaniu na COVID-19. Swój preparat wynaleźli również Rosjanie – Sputnik V. Obecnie wprowadzają oni na rynek jednodawkową wersję szczepionki Sputnik V – Sputnik Light. Czym różni się od niej i czy warto się nią szczepić?

Wersja light podstawowej szczepionki na koronawirusa

Uproszczona wersja rosyjskiej szczepionki Sputnik V na COVID-19 była opracowywana od lutego 2021 roku. W jej formule nie ma dwóch aktywnych składników obecnych w podstawowej szczepionce, a tylko jeden. Sputnik Light ma być podawany w ramach szczepień jednodawkowych, co pozwoli na szybsze wyszczepienie większej części społeczeństwa, ale jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że Sputnik Light nie będzie tak skuteczny jak szczepionka Sputnik V.

sputnik - rosyjska szczepionka na koronawirusa

Już na przełomie kwietnia i maja powinny rozpocząć się szczepienia „lżejszą” wersją rosyjskiej szczepionki na koronawirusa. Według naukowców odporność uzyskana po takim jednokrotnym szczepieniu powinna utrzymywać się przez 3-4 miesiące, a skuteczność jej działania jest szacowana na około 85 proc. Nawet jeśli osoba zaszczepiona Sputnikiem Light zarazi się koronawirusem, będzie chroniona przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Czy rosyjska szczepionka Sputnik Light wejdzie do użytku w Polsce?

Jednorazowe, szybkie szczepienia na koronawirusa pozwoliłyby choćby ograniczyć zachorowalność w Polsce na COVID-19, ale nie wiadomo na razie, czy polskie Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się zakupić rosyjską szczepionkę. Pod koniec marca 2021 roku resort zdrowia zarejestrował dokumenty do rozpatrzenia kwestii rejestracji w naszym kraju szczepionki przeciwko koronawirusowi. Państwowy rejestr środków leczniczych został uzupełniony o szczepionkę wektorową do profilaktyki infekcji koronawirusowej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 – Sputnik Light.

To preparat będący częścią linii Sputnik, w której jest już flagowa szczepionka na koronawirusa Sputnik V, opracowana przez naukowców z Centrum im. Gamalei we współpracy z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich. Szczepieni są nią obywatele Rosji.

Tymczasem Sputnik Light, jak podkreśla szef wspominanego funduszu Kiriłł Dmitrijew, powstał przede wszystkim jako produkt farmaceutyczny eksportowy, do wprowadzania na rynki zagraniczne, zwłaszcza tych krajów, w których występują silne ogniska epidemii koronawirusa. Zastosowanie Sputnika Light w takich państwach pozwoliłoby na wypłaszczenie krzywej zachorowalności i odciążenie tym samym opieki zdrowotnej, która w wielu przypadkach znajduje się na skraju załamania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*