SOLPADEINE

  • Postać: 12 tabl., 12 kaps., 12 tabl. musujących
  • Rodzaj: Lek
  • Kategoria: Przeciwbólowe

Wskazania SOLPADEINE

SOLPADEINE jest preparatem przeznaczonym do stosowania u osób cierpiących z powodu odczuwanego bólu, o różnej etiologii: ból głowy, zębów po zabiegu usunięcia, ból pochodzenia kostno-stawowego, pourazowego (tkanek miękkich) oraz ból miesiączkowy. Wykorzystywany w czasie grypy lub przeziębienia.

Działanie SOLPADEINE

Ze względu na to, że SOLPADEINE zawiera paracetamol, fosforan kodeiny i kofeinę, łączy on działanie wszystkich tych substancji. Paracetamol wykazuje właściwości łagodzące ból i obniżające gorączkę, do czego dochodzi w wyniku zatrzymywania syntezy prostaglandyn. Po zażyciu doustnym całkiem dobrze przenika z przewodu pokarmowego, a najwyższe stężenie we krwi osiąga po upływie blisko 30-60 minut od momenty zastosowania. Rozkładany w wątrobie, a jego wydalanie ma miejsce przede wszystkim dzięki czynności nerek. Kodeina głównie likwiduje ból. Po zażyciu doustnym całkiem szybko przenika z przewodu pokarmowego. Jej metabolizm ma miejsce w wątrobie, a wydalana jest z moczem. Kofeina dobrze przenika z przewodu pokarmowego. Działa stymulująco na ośrodki wegetatywne. Wpływa również na poprawę samopoczucia.

Dawkowanie SOLPADEINE

– lek przeznaczony do stosowania doustnego
– w przypadku osób dorosłych stosuje się doraźnie 1-2 kaps., tabl, lub tabl. musujące, przeważnie 2 kaps. (tabl.) x 3-4/24h.

Przeciwwskazania SOLPADEINE

– kodeina może przyczynić się do pojawienia się problemów z wypróżnieniem się, a długie zażywanie leku doprowadza niekiedy do uzależnienia, niepokoju, zwiększenia bólu głowy; po zaprzestaniu stosowania może wystąpić drażliwość
– bardzo rzadko obserwuje się objawy nadwrażliwości oraz poważne zmiany w liczbie poszczególnych składników krwi (trombocytów i agranulocytów)