Skuteczny sposób na chrapanie

Chrapanie to częsty problem, który dotyka wielu ludzi, jak nie każdego z nas w pewnym momencie życia – przecież każdemu od czasu do czasu zdarza się chrapać! Zazwyczaj chrapanie nie jest oznaką choroby, lecz objawem utrudnionego przepływu powietrza przez nos i gardło. Jednak jeżeli chrapanie nie idzie w parze z przerwami w oddychaniu, czyli z tzw. bezdechami sennymi nie mamy się o co martwić.

Czym jest chrapanie i co je powoduje?

Chrapanie to nic innego jak dobiegające podczas snu nieprzyjemne dla ucha odgłosy z „gardła”. Dzieje się tak, gdy podczas snu następuje zapadanie się tkanek miękkich tylnej ściany gardła oraz brak możliwości swobodnego przepływu powietrza podczas oddychania. Następstwem czego język i gardziel wprawiane są w wibracje, co wytwarza znajomy dźwięk …

chrapanie

Ponieważ ludzie chrapią z różnych powodów, ważne jest aby zidentyfikować przyczyny chrapania. Gdy zrozumiesz dlaczego chrapiesz, będziesz mógł znaleźć odpowiednie rozwiązania dla spokojniejszego i głębszego snu – zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich.

Do czynników, które mogą nasilać chrapanie możemy zaliczyć:

  • pozycja ciała, w której śpimy → pozycja na wznak wzmaga chrapanie
  • nadwaga → tkanka tłuszczowa i słabe napięcie mięśniowe przyczyniają się do chrapania
  • alkohol → powoduje zwiotczenie mięśni gardła i języka
  • niedrożny nos → krzywa przegroda, polipy, zapalenie zatok
  • powiększone migdałki

Chrapanie a związek

Często zdarza się, że czujemy się zaskoczeni lub nawet trochę zranieni, kiedy partner skarży się na nasze chrapanie. W końcu prawdopodobnie nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że to się dzieje? I choć może wydawać się to głupie, ale chrapanie może powodować zamieszanie w związku. Jest to powszechny i bardzo realny problem. A co jeśli partner ma już dosyć naszych conocnych koncertów? Czy będziemy skazani na spanie w oddzielnych sypialniach? Otóż nie! Na szczęście spanie w oddzielnych sypialniach nie jest jedynym lekarstwem na chrapanie. Istnieje wiele skutecznych rozwiązań, które mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi lepiej spać w nocy i przezwyciężyć problemy związane z relacjami, które pojawiają się, gdy jedna osoba chrapie.

Chrapanie a bezdech senny

Pierwszym i podstawowym objawem u chorych z bezdechami jest właśnie chrapanie, jednak nie każda osoba chrapiąca może go mieć. Bezdech senny charakteryzuje się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia cyrkulacji powietrza przez drogi oddechowe. Zazwyczaj przerwy te trwają dłużej niż 10 sekund. Osoby z bezdechem zazwyczaj śpią bardzo niespokojnie, wiercąc się w łóżku i często wybudzają się z gwałtownym wciąganiem powietrza ustami.

W przypadku bezdechu najczęściej stosowaną metodą leczenia jest korzystanie podczas snu ze specjalnej maski ułatwiającej oddychanie. Poprzez maskę obejmującą szczelnie nos tłoczone jest powietrze do dróg oddechowych. Dzięki temu napływ powietrza uniemożliwia zapadanie się gardła.

Sposób na chrapanie

Zazwyczaj niewłaściwy styl życia ma wpływ na nasze chrapanie, dlatego też zanim udamy się do lekarza spróbujmy poniższe sposoby:

  • zmiana pozycji spania → staraj się zasypiać i spać na boku, zamiast na plecach
  • eliminacja używek → unikaj picia alkoholu co najmniej 2-3 godz przed snem
  • zmniejszenie tkanki tłuszczowej → ćwiczenia fizyczne w połączeniu z dietą pozwalają stracić zbędne kilogramy

Jeżeli powyższe sposoby nie poskutkowały wspomóżmy się dostępnymi w aptece preparatami. Z szerokiej oferty możemy wybrać produkty, które nawilżają błonę śluzową gardła i podniebienia oraz poprawiają napięcie tkanek gardła. Dzięki temu drogi oddechowe rozszerzają się, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia wibracji wywołujących odgłos chrapania. Zaliczamy tu: spraye do nosa np. Desnoran, spraye do gardła np. Puranox oraz listki doustne Snoreeze.

W ostateczności, gdy żadna z podanych wyżej metod nie przyniosła rezultatów należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny. Możliwe, że będzie konieczne specjalistyczne leczenie np: operacja przegrody nosowej, operacje usztywniające podniebienie miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*