Siedzący tryb życia – czym grozi?

Praca biurowa, przed komputerem czy zamiłowanie do wypoczynku na fotelu przed telewizorem powodują, że większą część naszego życia spędzamy w pozycji siedzącej. Wpływa to negatywnie na kondycję zdrowotną. Na jakie schorzenia stajemy się bardziej narażeni?

10 lat życia w pozycji siedzącej

Według statystyk, 70 proc. osób zatrudnionych wykonuje pracę siedzącą, a każdy z nas spędza siedząc około 10 lat swojego życia. Wydaje się, że jest to wygodna pozycja, która nie powinna oddziaływać negatywnie na stan naszego zdrowia. Niestety, tak się jednak nie dzieje, a siedząc, mocno obciążamy nasz kręgosłup. W następstwie nasza postawa staje się nieprawidłowa i mogą pojawić się po latach zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Człowiek odczuwa ból pleców, zwłaszcza w okolicach krzyżowej, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności.

Siedzący tryb życia może po latach prowadzić do takich schorzeń jak:

·         rwa kulszowa,

·         zwyrodnienia kręgosłupa,

·         dyskopatia,

·         lumbago,

·         ucisk korzeni nerwowych.

Do wszystkich tych schorzeń przyczynia się bierny, siedzący tryb życia. Brak ruchu jest szkodliwy dla naszego kręgosłupa.

Zapobieganie schorzeniom

Zgodnie z uniwersalną zasadą, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć, warto wyrobić w sobie dobre nawyki podczas pracy siedzącej. Siedząc, musimy utrzymywać przez cały czas prawidłową postawę ciała. Można ułatwić sobie to zadanie kupując odpowiednio wyprofilowany fotel obrotowy z poduszką korekcyjną, odciążającą skutecznie odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Podczas pracy np. co godzinę można robić sobie kilkuminutową przerwę, wstać, pochodzić i wykonać proste ćwiczenia rozciągające. O ile większość z nas nie może sobie pozwolić na rezygnację z pracy w pozycji siedzącej, o tyle można poza nią być bardziej aktywnym fizycznie, m.in. chodzić na basen, biegać lub jeździć na rowerze.

Jeśli pomimo wszystko ból kręgosłupa po latach pojawi się, ważne jest właściwe zdiagnozowanie schorzenia. Pacjent może zażywać leki przeciwbólowe. Specjalista ortopeda lub neurolog, może odkryć przyczynę choroby i zaordynować właściwą terapię. Ulgę w bólu kręgosłupa przynoszą masaże lecznicze. Ważne, aby były one wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych masażystów, którzy potrafią trafnie rozpoznać schorzenie kręgosłupa i dobrać do niego odpowiednią metodę masażu.

W diagnostyce takich chorób pomagają badania obrazowe – RTG, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*