Serum do ciała – czym jest ten rodzaj kosmetyku i jakie jest jego działanie?

Czy wiesz, jaka jest różnica między kremem a serum do ciała? Choć cel ich stosowania jest taki sam – poprawa stanu skóry – nie są to kosmetyki, których powinnyśmy używać zamiennie. Jak działają sera?

Kremy pielęgnujące naszą skórę mają zapewniać jej codzienną dawkę odżywczych składników. Jeżeli korzystamy z kremów, jaki jest sens używania serum? Stosujemy je przecież w tym samym celu – aby poprawić stan skóry. Okazuje się jednak, że istnieje duża różnica między tymi dwoma rodzajami kosmetyków – przede wszystkim pod względem sposobu, w jaki poprawiają one kondycję skóry. Przeczytaj, jakie są cechy charakterystyczne i kiedy stosować serum do ciała, a także czy należy łączyć jego działanie z siłą typowego kremu lub balsamu.

Czym jest serum do ciała?

Choć w dalszym ciągu nie istnieje oficjalna, jednolita definicja serum, przyjmuje się, że jest to kosmetyk o stężonej zawartości witamin, wyciągów roślinnych i protein, które odmładzają i odświeżają ciało. Istnieje kilka rodzajów serum – do twarzy, do paznokci, do włosów oraz do ciała. Zazwyczaj serum do ciała ma za zadanie nawilżyć i ujędrnić ciało, a także przeciwdziałać cellulitowi.

Wspomniana już wysoka zawartość aktywnych składników, jak również oleista baza to główne różnice między serum a kremem. Serum wyróżnia się także szybszym wchłanianiem i bardziej dogłębnym działaniem – wszystko to za sprawą stężenia substancji czynnych, które powoduje, że między kosmetykiem a naszą skórą łatwiej dochodzi do osmozy, oraz dzięki wykorzystaniu specjalnego rodzaju nośników czynnych składników, które transportują je w głąb skóry.

Warto zauważyć, że mimo wyższego skoncentrowania substancji aktywnych, serum ma zwykle lżejszą niż krem formułę – taką jak żel lub emulsja.

Wracając jednak do kwestii braku jednolitej definicji serum, pamiętajmy, że najważniejsze nie jest to, jak producent nazwie swój kosmetyk – prawdziwie istotne są deklarowane efekty stosowania, ponieważ muszą one być udowodnione naukowo.

Jak stosować serum do ciała?

Jeżeli serum zawiera tak wiele potrzebnych skórze składników, dlaczego nie zaleca się stosowania go przez dłuższy czas? Wynika to właśnie z dużej koncentracji aktywnych substancji. Dostarczając je ciału przez długi okres, doprowadzimy do zaburzenia procesów naturalnie przebiegających w skórze. Mówiąc o naturalnych procesach – zalecane jest stosowanie serum dopiero po 25 roku życia, ponieważ młodsza skóra zwykle sama potrafi szybko się zregenerować.

Inną kwestią, ze względu na którą nie należy stosować serum zbyt długo, jest także cel jego używania – owszem, wspomnieliśmy już, że chodzi o poprawę stanu skóry, jednak najważniejsze jest to, że efekt powinien pojawić się szybko, po intensywnej kuracji. Zalecane jest przeprowadzanie tego rodzaju kuracji kilka razy w roku, kiedy skóra jest najbardziej nadwyrężona – np. po wakacjach, kiedy zmagała się ze słońcem, słoną wodą i wiatrem, ale też po zimie, gdy jest poszarzała, zmarznięta i przesuszona.

Przed zastosowaniem serum warto oczyścić skórę peelingiem – dzięki temu substancje czynne zawarte w produkcie wchłoną się jeszcze łatwiej.

Dlaczego warto stosować serum i krem jednocześnie?

Jak już wspominaliśmy, krem i serum oferowane w ramach jednej linii kosmetyków mają zwykle takie samo działanie. Ze względu na występujące między nimi różnice – jak np. lżejsza, ale bardziej skoncentrowana formuła serum – zalecane jest jednak stosowanie ich wspólnie, tak aby mogły się uzupełniać. Serum często pozbawione jest np. flitrów UV oraz innych składników ochronnych, które znajdziemy z kolei w kremach.

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie zarówno serum, jak i kremu, pamiętajmy o odpowiedniej kolejności aplikacji kosmetyków. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie skóry, drugim – nałożenie na nią serum, a trzecim – nałożenie kremu, gdy serum już się wchłonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*