Rodzaje implantów zębowych

W dzisiejszych czasach, pacjenci coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form uzupełniania ubytków zębowych. Jedną z nich jest wszczepienie implantu stomatologicznego, który gwarantuje uzyskanie niezwykle naturalnego i trwałego efektu. Czym są i jakie rodzaje implantów zębowych wyróżniamy? Odpowiadamy.

Implant zębowy – co to takiego?

Mianem implantu stomatologicznego określa się sztuczny korzeń zęba, którego celem jest zastąpienie naturalnego korzenia wcześniej usuniętego bądź utraconego na skutek urazu mechanicznego. Implant wszczepia się w kość wyrostka zębowego, tworząc pewnego rodzaju podstawę, do której następnie przymocowywana jest indywidualnie dopasowana korona zębowa, czego efektem jest przywrócenie pacjentowi pełnego, pięknego uśmiechu.
Warto tutaj wspomnieć również o tym, że implanty stomatologiczne, ze względu na swoje walory estetyczne oraz ogromny komfort noszenia, rewelacyjnie sprawdzają się nie tylko w przypadku pojedynczych zębów, ale także i całych łuków zębowych. Rozważasz możliwość założenia implantu zębowego? Zanim udasz się do kliniki dentystycznej, dowiedz się jakie rodzaje implantów stomatologicznych występują oraz które z nich są najlepsze i najtrwalsze.

Jakie rodzaje implantów stomatologicznych wyróżniamy?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów implantów zębowych, a co za tym idzie także najdłużej stosowanych, są implanty tytanowe. Po raz pierwszy wykorzystano je w Szwecji, w roku 1965. Za ich największą zaletę uważa się trwałość oraz bezpieczeństwo. Materiał ten jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez ludzki organizm, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu. Minusem implantów tytanowych jest ich nieestetyczny wygląd oraz bardzo wysoka cena wykonania zabiegu. O wiele tańszą i zarazem korzystniejszą pod względem estetycznym alternatywą są implanty cyrkonowe, określane często mianem implantów ceramicznych. W tym wypadku do złudzenia przypominają one naturalny korzeń zębowy i nie chodzi tutaj tylko o sam kolor, ale także i specyficzną teksturę. Implanty cyrkonowe, podobnie jak implanty tytanowe są dobrze przyswajalne przez naturalne tkanki zębowe. Ich dodatkowym atutem jest wysoka odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, chociażby takich jak spożywanie dużej ilości gorących i zimnych pokarmów czy nagłe zmiany temperatury otoczenia. Jeżeli chodzi o koszt związany z założeniem implantu cyrkonowego, to tutaj należy liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 3500 zł.

Materiał ten powstał przy nawiązaniu współpracy z firmą Medykus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*