Rezonans magnetyczny

Dokładna diagnostyka wielu rodzaju schorzeń opiera się na działaniu nowoczesnych i dokładanych urządzeń. Jednym z najbardziej popularnych i mających najszersze spektrum diagnostyczne badań jest rezonans magnetyczny (MRI – z ang. magnetic resonance imaging). Na czym polega jego działanie i jakie ma ono zalety?

Technika medycznego obrazowania  

Badanie rezonansem magnetycznym polega na komputerowym generowaniu fal radiowych oraz wykorzystaniu pola magnetycznego, którego wartość zwykle waha się od 0,5 do 3,0 Tesli. Nowoczesne urządzenia do obrazowania magnetycznego dostępne np. w klinice REX MEDICA w centrum Warszawy, dają możliwość zobaczenia wysokiej jakości obrazu tkanek wewnętrznych, kości oraz narządów w ciele. Dzięki temu można wcześnie rozpoznać pojawiające się zmiany nowotworowe, udary mózgu, choroby śródpiersia lub narządów jamy brzusznej, jak również bardziej zakamuflowane i mniej widoczne obrazowo schorzenia takie jak: tętniaki, uszkodzenia rdzenia kręgowego, drobne zmiany w uchu czy nawet gałkach ocznych.

Badanie MRI jest bezpieczne, ponieważ na pacjenta działa tylko i wyłącznie pole magnetyczne, które dla organizmu jest nieszkodliwe. Niewątpliwym atutem jest brak promieniowania jonizującego. Badanie trwa zwykle od 15 do 60 minut. Pacjent w tym czasie umieszczany jest w pozycji leżącej w „tubie” rezonansu. Obecnie nowoczesne aparaty do rezonansu oferują możliwość tego badania osobom ważącym nawet 250 kg. Są one konstruowane tworzone tak, aby zapewnić komfort psychiczny osobom zmagającym się z klaustrofobią (urządzenie jest wtedy szersze i nieco krótsze)

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego 

Z racji swojego bezpieczeństwa badanie MRI można wykonać u większości pacjentów. Przeciwwskazaniem może być ciąża poniżej pierwszego trymestru oraz wszczepione na stałe w ciele metalowe elementy takie jak: stenty, klipsy naczyniowe, rozruszniki serca, implanty stomatologiczne oraz ortodontyczne, stabilizatory ortopedyczne czy neurostymulatory lub stymulatory serca. W takim przypadku należy przez badaniem niezwłocznie poinformować personel wykonujący badanie, ponieważ posiadanie nawet zwykłego implantu ślimakowego słuchu może być przeciwwskazaniem do wykonania badania. To samo dotyczy przyjmowanych leków – personel medyczny i lekarz muszą o nich wiedzieć. 

Podczas badania nie powinno się mieć przy sobie żadnych urządzeń elektronicznych oraz metalowych elementów, stąd też wskazanie do zdjęcia wierzchniej garderoby, paska, biżuterii czy zegarka. Ciekawostką jest fakt, że podczas rezonansu głowy obraz może zakłócić nawet użycie lakieru do włosów lub makijaż. Poza tym pacjent nie jest obciążony większymi przygotowaniami do przeprowadzenia rezonansu. Innym przypadkiem jest sytuacja, w której badanie wykonuje się z użyciem kontrastu – w tym przypadku 2 godziny przez badaniem nie powinno się spożywać posiłków, można  jedynie pić wodę niegazowaną.  

Badanie MRI to obecnie jeden z najbardziej dokładnych sposobów rozpoznania nawet najdrobniejszych zmian w organizmie, dający możliwość wczesnej diagnostyki i skutecznego leczenia. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie – www.rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*