Rekonstrukcja części ciała

Jak się okazuje pojęcie rekonstrukcji części ciała takich jak: nos, język nie są obce dla polskich specjalistów, bowiem to właśnie specjaliści z gliwickiego Centrum Onkologii zdobyli drugą nagrodę w ogólnoświatowym konkursie na najlepiej wykonany zabieg rekonstrukcyjny.

Polscy chirurdzy zostali nagrodzeni za odtworzenie tchawicy u osoby chorej na nowotwór tarczycy. Zabieg polegał na wykonaniu specjalnego rusztowania, utworzonego z pierścieni biodegradowalnych. Na tym rusztowaniu uformowano płaty skóry pacjenta pobrane z jego przedramienia oraz tkanek podskórnych. Całość umieszczno w miejscu wcześniej usuniętej z powodu choroby tchawicy i połączono naczynia. To wszystko spowodowało, że pacjent teraz może normalnie oddychać i jeść.

Warto również zaznaczyć, że rekonstrukcji można już poddać: język, nos oraz fragmenty twarzoczaszki tj. tchawicę, gardło, podniebienie i policzki. Lekarze na całym świecie przeprowadzają wiele różnych rekonstrukcji np. u dzieci z nerwowłókniakiem obejmującym połowę twarzy, deformacje twarzy spowodowaną przepukliną mózgowo-oponową lub szeroko rozstawione oczy. Do tych skomplikowanych zabiegów używa się specjalnych materiałów. Gliwiccy chirurdzy do rekonstrukcji tchawicy użyli specjalnych pierścieni wykonanych z polimeru glukozy, który jest materiałem biodegradowalnym. Znany jest również hydroksyapatyt. Jest to materiał służący np. do wykonywania modeli czaszek. Czaszka wykonana z tego materiału upodabnia się do naturalnych kości z nim sąsiadujących. Nie jest tak samo mocna i wytrzymała, ale to pewnie tylko kwestia czasu.

Jak więc widać nauka, technologia i medycyna robi duże postępy. Pozwolą one wielu chorym i cierpiącym ludziom odzyskać sprawność i wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*