Refluks przełykowy – poznaj wroga i naucz się, jak z nim żyć
RedakcjaRefluks przełykowy to bez wątpienia choroba określana mianem chorób XXI wieku. Czy to oznacza, że kilkadziesiąt lat temu ten problem nie istniał? Oczywiście, że istniał – nasi dziadkowie również cierpieli z powodu choroby refluksowej przełyku, tylko że w obecnych czasach, kiedy nie wiele osób zwraca uwagę na to co je, jak je i jak żyje ten problem zdrowotny zyskał wielką ,,popularność’’.
Dla niewtajemniczonych refluks przełykowy to zespół objawów wywołanych wracaniem się treści żołądkowej wraz z kwasami i enzymami trawiennymi do przełyku. Stan ten pojawiający się przewlekle i nieleczony może doprowadzić do zwężenia przełyku, pojawienia się w dolnym odcinku przełyku nabłonka tzw. przełyk Barretta. Choroba refluksowa przełyku doprowadza do powstania krwawiących owrzodzeń, nadżerek. Nieleczony refluks zwiększa również ryzyko wystąpienia raka gruczołowego, raka płaskonabłonkowego przełyku. Dlatego też tak bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie i leczenia tego schorzenia. Kobiety będące w ciąży czytające ten wstęp mogą teraz poczuć się całkowicie bezradne i spodziewać się najgorszego. Uspakajam … choć prawdą jest, że w ciąży nie można zażywać specjalistycznych leków, o tyle zawsze w takiej sytuacji można bazowaćna zmianie diety.
Po czym można rozpoznać refluks przełykowy? Objawy
Objawy towarzyszące refluksowi przełykowemu można podzielić na dwie podstawowe grupy.
Pierwszą z nich są objawy typowe:
-zgaga
-odbijanie, czasem wymioty
-piekący ból w klatce piersiowej
Do drugiej grupy zaliczamy objawy nietypowe, które mogą błędnie sugerować istnienie innych chorób. Dlatego tak bardzo ważne jest zgłoszenie się do lekarza. Objawy te mogą dotyczyć różnych układów w naszym organizmie np.
-układu laryngologicznego: chrypka (szczególnie poranna), ból gardła przy przełykaniu, zapalenie zatok, zapalenie gardła, uczucie ,,guli-kluchy’’ w gardle, którą ciężko jest przełknąć
-układu oddechowego: kaszel, duszności,astma, bezdech pojawiający się podczas snu
Do innych nietypowych objawów można zaliczyć również:
-kwaśny smak w ustach
-charakterystyczny ból zamostkowy, który pojawia się kiedy długo siedzimy w jednej pozycji lub częściej, kiedy kładziemy się spać, by odpocząć po całym dniu pracy.
Od czego zacząć, gdy podejrzewamy u siebie refluks przełykowy?
Większość z nas swoje pierwsze kroki skieruje do lekarza pierwszego kontaktu. Słusznie, choć jeśli wyjdziemy od niego bez skierowania do gastrologa na gastroskopię to już troszkę gorzej. Jest to bowiem jedno z podstawowych badań jakie powinno się zrobić, aby potwierdzić lub wykluczyć istnienie choroby refluksowej przełyku. Oczywiście jest to badanie nie należące do najprzyjemniejszych, ale myślę że warto się poświęcić. Jeśli jednak strach przed gastroskopią jest tak wielki, lepiej zacząć od razu leczenie farmakologiczne i nie tylko. Do dodatkowych badań sprawdzających istnienie refluksu można, poza najważniejszą gastroskopią, zaliczyć jeszcze :
-24-godzinne badanie pH wewnątrz przełyku
-manometrię – badanie pozwalające na sprawdzenie napięcia spoczynkowego dolnego zwieracza przełyku
-zamierzchły technologicznie i zdrowotnie rentgen, który pokazuje jak funkcjonuje przełyk i żołądek.
Jak się leczy refluks przełykowy?
Lecząc refluks jedno jest pewne: w tym przypadku trzeba podjąć się leczenia zarówno farmakologicznego jak i nie farmakologicznego.
Leczenie farmakologiczne opiera się na zastosowaniu u chorego leków.
Podstawową grupę leków stosowanych w chorobie refluksowej przełyku określa się mianem inhibitorów pompy protonowej. Mają za zadanie głównie zmniejszyć ilość wydzielanego przez nasz żołądek kwasu solnego. Obecnie stosuje się: pantoprazol (Controloc, Nolpaza), lanzoprazol (Lanzul, Lantrea, Lansolek), omeprazol (Polprazol, Prazol). Leki te przyjmuje się zawsze rano (czasem dwa razy dziennie) na około 30 minut do jednej godziny przed posiłkiem. Wstępne leczenie trwa na ogół 4-8 tygodni.Schemat dawkowania ustalany jest jednak bardzo indywidualnie. Niestety trzeba również przypomnieć fakty, bowiem nawet w 80% przypadków po odstawieniu leków dochodzi do nawrotu choroby.
Lekarze polecają również doraźne stosowanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe, które można kupić w aptece bez recepty. Występują pod różnymi postaciami np. zawiesin do picia (Alugastrin, Maaloxx, Gelatum Aluminium), tabletek do ssania (Rennie, Manti, Maalox, Alusal, Alugastrin, Gealcid), tabletek do połykania (Ranigast Max, Ranigast Pro). Preparaty te najczęściej stosuje się w celu pozbycia się zgagi. Ich zastosowanie może być jednak tylko objawowe, preparaty te nie leczą refluksu.
Leczenie nie farmakologiczne równoznaczne jest ze zmianą diety oraz stylu życia. Ze względu na istotne znaczenie tych elementów w walce z chorobą refluksową, poświęcimy im oddzielny artykuł, który możecie znaleźć pod poniższym linkiem:
https://www.drogapozdrowie.pl/Dieta_w_chorobie_refluksowej_przelyku,14365.html
Nie będzie to sielanka, jednak stosowanie się chociażby do większości z tych zasad spowoduje poprawę stanu zdrowia. W wielu przypadkach zasady te pozwalają na całkowite pozbycie się męczących dolegliwości towarzyszących refluksowi.
Dodaj komentarz