Receptor komórek T szansą na skuteczne leczenie raka

W immunoterapii wielu naukowców upatruje realnej szansy na wynalezienie uniwersalnego leku na raka. Na łamachCzasopisma Nature Immunology zostały właśnie opublikowane badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, którzy odkryli nowy receptor komórek T.

Badania brytyjskich naukowców

Profesor Andrew Sewell jest członkiem zespołu naukowców, którzy przeprowadzili testy laboratoryjne dotyczące jednego typu komórek T, które pozwalają na niszczenie wielu różnych rodzajów nowotworów. Wyniki testów okazały się obiecujące, choć nikt chyba do końca nie wierzył, że można wynaleźć jakiekolwiek uniwersalne lekarstwo na raka. Zastosowana w testach metoda zniszczyła jednak komórki nowotworowe w przypadku raka płuc, piersi i prostaty.

receptor komórek T

Do badań wykorzystano limfocyty T, szczególnego rodzaju komórki, które na swojej powierzchni mają wyjątkowy typ receptorów. To one pozwalają im na rozpoznawanie patogenów i ich fragmentów, przez co receptor limfocytów T może sam bezbłędnie wykrywać białka na powierzchni komórek nowotworowych. Problemem jednak pozostaje to, że nie u wszystkich pacjentów limfocyty T działają prawidłowo, a u pacjentów onkologicznych ich liczba najczęściej okazuje się po prostu niewystarczająca.

Unikalne działanie receptorów limfocytów T

Naukowcy ustalają, jak działa mechanizm działania receptorów limfocytów T i w toku swoich prac udało im się ustalić nowy receptor. Oddziałuje on z cząsteczką o nazwie MR1, która znajduje się na powierzchni każdej pojedynczej komórki w ludzkim ciele. Komórka T znajduje cząsteczkę MR1 w komórkach rakowych, bez względu na typ nowotworu.

Przeprowadzono testy laboratoryjne na myszach, które były chore na białaczkę. Przy zastosowaniu komórek T uzyskano bardzo dużą skuteczność leczenia. U zwierząt, u których wykorzystano leczenie zmodyfikowanymi komórkami T, choroba zaczęła się cofać, a myszy żyły dwa razy dłużej niż te, które zaliczono do grupy kontrolnej.

W kolejnym etapie badań potwierdzono, że zastosowanie nowatorskiej terapii z udziałem zmodyfikowanych komórek T udało się całkowicie zniszczyć komórki nowotworowe, jakie pobrano z guzów płuc, piersi, prostaty, kości, jajników, jak nawet komórki czerniaka, jednego z najbardziej śmiercionośnych typów nowotworów skóry.

To już kolejne doniesienie o skuteczności stosowania immunoterapii i modyfikowanych genetycznie komórek T w zakresie wykrywania i eliminowania komórek nowotworowych. Wydaje się, że jesteśmy już tylko o krok od odkrycia skutecznych leków na raka, na które czekają chorzy na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*