Przyczyny i objawy niedoboru witaminy D w organiźmie
RedakcjaNiedobory witaminy D to powszechne zjawisko. Szacuje się, że problem dotyczy około 90 procent Polaków. Nawet osoby, które odżywiają się w sposób zbilansowany, jedząc dużo ryb i zdrowych tłuszczy, mogą cierpieć z powodu deficytu witaminy D3. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Przyczyny niedoboru witaminy D
Witaminę D możemy dostarczać sobie na trzy sposoby: jedząc produkty ją zawierające, przebywając na słońcu, a także stosując suplementy diety. Zawartość witaminy D w większości produktów spożywczych wynosi od 50 do 200 j.m w porcji. Wyjątkiem są tłuste ryby takie jak węgorz, miecznik, sardynki i śledzie. Niestety nasze średnie dzienne spożycie produktów zawierających witaminę D jest zbyt małe, by pokryć zapotrzebowanie. Najbardziej powszechnym i bezpłatnym źródłem pozostaje promieniowanie słoneczne, które często również jest niewystarczające. Na wielkość dawki UVB, która dotrze do skóry ma wpływ wiele czynników, m.in.: pora dnia, pora roku, szerokość geograficzna, ubiór, stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, a także pigmentacja skóry i wiek. W naszej szerokości geograficznej ekspozycja na słońce jest efektywna jedynie w okresie od maja do początku września, w słoneczne dni pomiędzy godziną 10 a 15. W pozostałych miesiącach synteza skórna witaminy D praktycznie nie zachodzi.
Objawy niedoboru witaminy D
Jedynym sposobem, który da nam pewność czy nie mamy niedoboru tej witaminy jest badanie krwi. Jeśli, więc zauważymy u siebie pewne niepokojące objawy, udajmy się do lekarza, który zleci właściwe badania.
U osób dorosłych niedobór witaminy D objawia się w następujący sposób:
- Zmęczenie, złe samopoczucie, bóle niewiadomego pochodzenia
- Bóle kości, zwłaszcza w okolicy miednicy, dolnej części pleców, bioder oraz stóp i ud
- Osłabienie mięśni
- Brak odporności
Na niedobory witaminy D szczególnie narażone są dzieci. U nich deficyt witaminy D może dawać objawy takie jak:
- Nieprawidłowe tempo wzrostu
- Opóźnienie wzrostu zębów
- Drażliwość
- Podatność na infekcje
- Bóle kości i mięśni
Ciężkie niedobory skutkują krzywicą, skurczami mięśni, drgawkami oraz miękkością czaszki i kości kończyn.
Deficyt witaminy D coraz częściej łączy się z rozmaitymi chorobami m.in. serca, nowotworami, chorobami zakaźnymi i autoimmunologicznymi, a także cukrzycą. Warto zadbać o siebie i zwrócić uwagę na to, by w diecie znalazły się produkty bogate w witaminę D. W wiosenne i letnie dni nie unikać za wszelką cenę słońca, a zimą i jesienią stosować dodatkową suplementacje. To inwestycja, która z pewnością się opłaci!
Więcej informacji na temat niedoboru witaminy D znajdą Państwo na stronie http://www.sloncewpigulce.pl/niedobor/czy-polacy-maja-niedobor-witaminy-d
Dodaj komentarz