Przerośnięte migdałki u dzieci – wycinać czy nie wycinać?

Wiele osób zmaga się z chorobami u swoich dzieci, powracające anginy i przeziębienia, które spędzają rodzicom sen z powiek. Jak tego uniknąć, czy skutkiem powracających chorób mogą być przerośnięte migdałki? Wycinać czy może jednak nie? Jaka jest złota rada na to, aby dziecko cieszyło się swoim dzieciństwem bez ciągłych chorób?

Czym są migdałki?

Migdałki odpowiedzialne są za produkcję przeciwciał, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, dlatego też nazywane są pierwszą barierą ochronną przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Często nawracające infekcje oraz nieleczone alergie mogą prowadzić do odczynowego przerostu migdałów, co skutkuje, iż wokół nich gromadzą się szkodliwe bakterie, czego następstwem jest przerośnięcie wyrośla adenoidalnego. Najczęściej możemy zaobserwować to u dzieci między 3 a 10 rokiem życia, natomiast w starszym wieku następuje samoistne zmniejszanie się migdałków gardłowych.

przerośnięte migdałki

Jeżeli należysz do grona rodziców, którzy zastanawiają się, czy usunąć u swojego dziecka przerośnięte migdałki, przeczytaj tej artykuł i sam zdecyduj czy usunięcie najważniejszego muru obronnego naszego organizmu jest słuszną decyzją.

Przerośnięte migdałki – dolegliwości

Dolegliwości, jakie towarzyszą przerostom migdałów to przede wszystkim zwiększona zachorowalność dzieci na anginy oraz zapalanie ucha. Ponadto u dzieci, które mają przerośnięte migdałki, mogą występować bezdechy nocne, niewyraźna mowa tzw. “kluskowa”, nieprzyjemny zapach z ust, a także utrudnione połykanie. W niektórych przypadkach mocno przerośnięte migdałki mogą grozić utratą słuchu.

Zabieg usunięcia trzeciego migdała

Przerośnięte migdałki mogą nieść ze sobą szereg nieprzyjemnych dla dziecka konsekwencji, dlatego też rodzice w większości przypadków decydują się na zabieg, aby zaoszczędzić swojemu maluchowi kolejnych dawek antybiotyków czy nieprzespanych nocy. Wycinanie migdałków to zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu migdałków podniebiennych – tonsilektomia lub przycięciu migdałka gardłowego – adenotomia. Zabieg ten u dziecka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a z kolei u dorosłych w znieczuleniu nasiękowym.

Po wykonanym zabiegu przez około 7 dni, zaleca się podawanie środków przeciwbólowych, jednak jest to kwestią indywidualną danego pacjenta. Jeżeli nie wystąpią żadne komplikacje, pacjent może zostać wypisany do domu już następnego dnia.

Jakie efekty przyniesie zabieg usunięcia migdałów?

Jak widać jest to błyskawiczny zabieg ale czy jego efekty są równie szybkie? Czy zabieg usunięcia migdałków sprawi, że twoje dziecko w końcu poczuje ulgę i przestanie chorować? Niestety nie ma na to konkretnej odpowiedzi, ponieważ organizm każdego dziecka zareaguje na zabieg inaczej. W większości przypadków zabieg ten przyczynia się do zmniejszenia częstotliwość infekcji, a także likwiduje towarzyszące temu objawy, takie jak: chrapanie oraz bezdech, jednakże u niektórych dzieci usunięcie migdałów nie przynosi zauważalnych rezultatów.

Istnieją również przypadki, kiedy usunięty migdał odrasta – taka sytuacja spotykana jest najczęściej głównie u młodszych dzieci w wieku do 3 lat, co może skutkować przeprowadzeniem kolejnego zabiegu. Odrastanie usuniętego już migdała związane jest z jego fizjologią, ponieważ właśnie w tym okresie migdałki pracują najintensywniej.

Warto jednak wspomnieć, że dzięki zabiegowi i odpowiedniemu leczeniu jesteśmy w stanie uniknąć wielu przykrych konsekwencji, takich jak: wady zgryzu, nieżyt trąbki słuchowej, przewlekłe zapalenie nosa oraz zatok, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej gardła czy częstych infekcji dróg oddechowych.

Autor: Karolina Pikulska-Borowicz, DrogaPoZdrowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*