Przełom w walce z bólem – najsilniejszy lek przeciwbólowy z Polski

Polacy mają powody do dumy. Nasi naukowcy pracujący na Uniwersytecie Warszawskim w wyniku prowadzonych badań odkryli najprawdopodobniej najsilniejszy lek przeciwbólowy na świecie, który na dodatek nie uzależnia pacjentów, jak np. morfina. Co to za lek i czy jest szansa, że wejdzie on do sprzedaży?

Lek przeciwbólowy 5 tys. razy silniejszy od obecnie znanych leków

W sklepach i w aptekach dostępny jest szeroki wybór leków przeciwbólowych, mniej lub bardziej skutecznych, które stosowane są przez pacjentów do uśmierzania różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Jednak w leczeniu poważnych, przewlekłych schorzeń okazuje się, że leki przeciwbólowe albo przestają działać, albo okazują się zbyt słabe, aby przywrócić komfort życia chorego.

Polscy naukowcy odkryli najsilniejszy lek przeciwbólowy
Naukowcy, którzy odkryli najsilniejszy lek przeciwbólowy

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, z Wydziału Chemii odkryli związek chemiczny, który wykazuje właściwości przeciwbólowe i ma siłę działania 5 tysięcy razy większą w porównaniu z środkami dostępnymi w aptekach. Co więcej, nowy środek przeciwbólowy nie zawiera żadnych substancji uzależniających.

Jedna część cząsteczki nowego leku wygasza ból, a druga cząsteczka oddziałuje na jego źródła. Dlatego związek chemiczny tworzący nowy lek ma charakter bifunkcjonalny. Już sam ten fakt daje mu ogromną przewagę nad wszystkimi znanymi nam dotychczas środkami przeciwbólowymi, ponieważ najczęściej działają one albo w jeden, albo w drugi sposób, a nie w oba sposoby łącznie. Bazą nowego leku jest peptydomimetyk, który pozwala na całkowite i długotrwałe ukojenie bólu. Mała dawka leku może wywołać u pacjenta pożądany efekt uwolnienia się od dolegliwości bólowych.

Bez skutków ubocznych i uzależnienia

Bardzo ważną informacją dla wszystkich potencjalnych użytkowników nowego leku przeciwbólowego jest to, że na tle innych, znanych nam silnych środków przeciwbólowych, nie uzależnia on, ani nie powoduje wystąpienia niebezpiecznych skutków ubocznych. Nie zalicza się go do rodziny leków opioidowych, takich jak morfina, kodeina czy metadon.

najsilniejszy lek przeciwbólowy

Najsilniejszy lek przeciwbólowy w fazie testów klinicznych

Obecnie odkryty przez naukowców z UW lek znajduje się na etapie kolejnych testów klinicznych. Jeśli okaże się, że i one zakończą się pomyślnie, jak najbardziej są szanse na to, aby lek trafił ostatecznie na rynek. Będzie on szansą na normalne życie dla ludzi cierpiących na ogromny ból o podłożu neuropatycznym lub w przypadku występowaniu ostrych stanów urazowych, nierozerwalnie związanych z bólem.

Ponadto odkrywcy nowego leku będą wnioskować w najbliższym czasie o ochronę patentową w Polsce oraz innych krajach na całym świecie, gdzie w przyszłości może trafić ich lek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*