Progresywne soczewki okularowe – czym się charakteryzują i kiedy stają się potrzebne?

Soczewki progresywne do okularów to wygodne i nowoczesne rozwiązanie optyczne, które znacznie ułatwiło życie osób posiadających różne wady wzroku i zmuszonych do korzystania z kilku par okularów, zależnie od czynności, jaką planują wykonywać. Okularowe soczewki progresywne (wieloogniskowe) pozwalają bowiem odpowiednio skorygować wadę wzroku i dostosować ostrość widzenia do odległości na jaką patrzymy. Tę wyjątkową zdolność zawdzięczają swojej szczególnej, zaawansowanej konstrukcji, która wyróżnia jena tle innych szkieł okularowych.

Jak zbudowane są szkła progresywne?

Soczewki progresywne składają się z trzech obszarów , a każdy z nich odpowiada za wyraźne widzenie obiektów umieszczonych w innej odległości. Prawidłową ostrość obrazu przy widzeniu z bliska, np. przy czytaniu gazety, zapewnia dolna część soczewki. Za wyraźne widzenie na odległości pośrednie, odpowiada strefa w centrum soczewki, a górny obszar pozwala uzyskać odpowiednią ostrość widzenia w dali, np. podczas jazdy samochodem czy seansu w kinie. Oczywiście soczewki wieloogniskowe to wewnętrznie zróżnicowana grupa i nie każda progresywna soczewka okularowa zapewnia równie doskonałą jakość widzenia. Soczewki progresywne najwyższej klasy, jak przykładowo zaawansowane technologicznie soczewki firmy HOYA , zapewniają płynne przejście od patrzenia w bliży na patrzenie w średnim i dalszym dystansie, a także gwarantują maksymalnie szerokie pole widzenia, większą trwałość oraz duże możliwości personalizacji. To sprawia, że soczewki progresywne od najlepszych producentów nie tylko potrafią zastępować kilka par okularów, np. okulary do czytania i drugą parę okularów do dali, ale także, wzbogacone powłokami czy filtrami, stają się ich udoskonaloną wersją.

Kiedy warto sprawić sobie okulary progresywne?

Progresywne soczewki to innowacja, która jest najbardziej przydatna osobom dojrzałym, z oznakami starczowzroczności, czyli prezbiopi. Chociaż polska nazwa tej przypadłości sugerować może podeszły wiek, prezbiopia wcale nie jest problemem osób starszych, a jej pierwsze sygnały mogą pojawić się już między 30, a 40 rokiem życia. Każdego z nas wcześniej czy później ten temat będzie dotyczył, gdyż  prezbiopia, jest  wynikiem naturalnych procesów starzenia się struktur oka. Z biegiem lat soczewka w oku staje się mniej elastyczna, a oko nie potrafi uzyskać właściwej ostrości obrazu, gdy patrzymy na przedmioty z bliskiej odległości. Czytanie drobnego druku, pisanie wiadomości w telefonie, oglądanie fotografii w pewnym momencie stają się wręcz niemożliwe. Okulary progresywne pozwalają wyeliminować te trudności i korygować różne wady wzroku na każdą niemalże odległość, bez konieczności uzupełniania ich działania kolejną parą okularów. Kiedy zatem warto sięgnąć po progresywne szkła okularowe? Z pewnością każda sytuacja, przy której odczuliśmy trudność z uzyskaniem dobrej ostrości widzenia przy patrzeniu w bliży czy średnim dystansie powinna nas skłonić do konsultacji z optometrystą lub optykiem. Uczucie zmęczenia oczu, napięcie w karku, bóle głowy, wymuszona pozycja ciała, którą przyjmujemy, by być bliżej ekranu komputera to oznaki, że może być nam potrzebne dodatkowe wsparcie dla wzroku. Wówczas, zamiast kupować okulary do czytania, lepiej wybrać progresywne soczewki okularowe, które zapewnią nam komfort widzenia zarówno przy patrzeniu z bliska, jak i z daleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*