Problemy z łysieniem? Pomoc znajdziesz u trychologa

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą być dotknięci problemem nadmiernej utraty włosów na głowie i łysieniem. Dla większości jest to wstydliwy kłopot, który leczą różnymi sposobami, mniej lub bardziej skutecznymi, albo po prostu maskują. Tymczasem warto wybrać się do specjalisty, który zajmie się w pierwszej kolejności odkryciem powodów łysienia. Takim specjalistą jest trycholog.

Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia to stosunkowo nowa dziedzina wiedzy, która zajmuje się różnymi schorzeniami w obrębie skóry głowy i włosami. Między innymi bada ona problemy i przyczyny utraty tych włosów. By móc pracować jako trycholog, należy ukończyć odpowiedni kurs trychologiczny – nie zawsze trycholog ma tytuł doktora medycyny. To niekoniecznie lekarz, bo także i osoba kończąca kierunek biomedyczny czy kosmetolog mogą być z powodzeniem tytułowani trychologiem. Warto sprawdzić, zanim pacjent wybierze się do takiego specjalisty, jakie ma on wykształcenie i kompetencje do wykonywania takiej pracy. Najlepiej, by był to lekarz dermatolog, trycholog, który będzie mógł udzielić szerszej konsultacji pacjentowi borykającemu się z problemem łysienia. Jego wykształcenie umożliwia trafne rozpoznanie różnych chorób, które mogą być przyczyną łysienia oraz podjęcia odpowiednich kroków na drodze do ich wyleczenia.

łysienie

Dziedzina trychologii została wyodrębniona z dermatologii, choć jest interdyscyplinarna, ponieważ obejmuje ona także zagadnienia dotyczące kosmetologii, a nawet medycyny estetycznej. Trycholog nie zajmuje się tylko problemem łysienia, ale także może doprowadzić do poprawy stanu zdrowia skóry i włosów. Pacjent, który trafia do trychologa może dokonać dogłębnej analizy włosa i skóry głowy.

Kiedy można mówić o łysieniu?

Dla wielu z nas nienaturalne jest to, że włosy z głowy wypadają. Tymczasem zdrowy człowiek, który absolutnie nie łysieje, może tracić nawet 100-150 włosów dziennie. Jeśli traci ich więcej, to warto pomyśleć o wizycie u trychologa, bo włosy w takiej sytuacji rzeczywiście wypadają.

Trycholog zdiagnozuje przyczynę łysienia i powie, z jakiego powodu najprawdopodobniej stan włosów pacjenta uległ pogorszeniu. Do specjalisty trafiają osoby, kobiety i mężczyźni, których przyczyną łysienia może być coś zupełnie innego. Można mówić o łysieniu androgenicznym, które zwykle dotyczy panów, jak i o na przykład łysieniu plackowatym.

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Trychologia zajmuje się kondycją skóry głowy i włosów jako takich. By trycholog mógł postawić jakąkolwiek diagnozę stanu pacjenta, musi przeprowadzić wywiad i badanie. Nie trzeba się go bać, ponieważ jest ono niebolesne i nieinwazyjne. W jego trakcie trycholog ocenia skórę głowy, mieszki włosowe oraz same włosy, z użyciem takich narzędzi jak mikroskop z mikrokamerą. Umożliwia ona powiększenie włosa nawet 400-krotnie. Narzędzie to nazywane jest również kamerką trychologiczną.

Analiza obejmuje stan skóry głowy i zmian, jakie się w jej obrębie pojawiają oraz fazy wzrostu włosów. Trycholog oceni stan i wygląd tych włosów oraz mieszki włosowe, łącznie z ich stanem, ilością i zbada naczynia krwionośne wokół mieszków.

Dla postawienia właściwej diagnozy specjalista pobiera do badania włos wraz z korzeniem, aby pod mikroskopem dokonać analizy pierwiastkowej. To ona wskazuje, czy pacjent prowadzi odpowiednią dietę, a jego organizm wchłania wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Co ciekawe, analiza włosa może pozwolić na zdiagnozowanie zatrucia metalami ciężkimi.

Jeśli przeprowadzone badania trychologiczne nie wskażą, co też stanowi przyczynę utraty włosów i w konsekwencji łysienia, trycholog może również zlecić inne badania, między innymi hormonalne.

Gdzie szukać trychologa? Bielsko-Biała ma swoich specjalistów

Jeśli jesteś mieszkańcem Bielska-Białej, poszukaj w swoim mieście specjalisty z zakresu trychologii. Także i tu pracują wykwalifikowani lekarze dermatolodzy czy osoby mające kompetencje właściwe dla trychologa (www.medmix.pl). Bielsko-Biała zaoferuje Ci możliwość odbycia fachowej konsultacji po to, by dociec przyczynę wypadania włosów, co pozwoli być może zahamować łysienie.

Wskazaniem do umówienia się na taką wizytę z pewnością jest nadmierna utrata włosów – zauważalna, która nie może być traktowana jako zjawisko całkowicie naturalne. Udaj się do trychologa również i wtedy, gdy odczuwasz silny świąd skóry głowy, pieczenie albo zaczyna się ona nadmiernie łuszczyć. Najbardziej niepokojące są te zmiany, które pojawiają się nagle. Wtedy umów się na pilną konsultację.

Warto się do niej odpowiednio przygotować, co oznacza konieczność zgromadzenia dokumentacji medycznej oraz ostatnio wykonanych badań laboratoryjnych. Same badania trychologiczne nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Zaleca się jedynie powstrzymanie się od stosowania preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów przed badaniem. Najlepiej, aby przed wizytą dowiedzieć się od specjalisty, kiedy umyć włosy. Najczęściej zaleca się, aby odstęp pomiędzy myciem głowy i badaniem wynosił co najmniej 1 dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*